پنجشنبه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۸     

تویوتا و لکسوس در آینده باهم حرف می‌زنند!

تویوتا و لکسوس در آینده باهم حرف می‌زنند!

خودروهای تویوتا و لکسوس از سال ۲۰۲۱ به فناوری جدیدی به نام V2X مجهز می‌شوند. با استفاده از این سرویس، خودروها می‌توانند هم ارتباط برقرار کنند و به هم پیام ارسال کنند.


 

شاید کمی عجیب ولی هیجان‌انگیز به نظر برسد؛ این که خودروهای در آینده بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و به نوعی با هم حرف بزنند. این فناوری به نام ارتباط میان خودرویی مشهور است. اگر یادتان باشد پیش از این، خبری برایتان منتشر کردیم و احتمال حضور این فناوری در محصولات شرکت فولکس از سال ۲۰۱۹ خبر دادیم. حالا در اقدامی مشابه تویوتا می‌خواهد به استقبال این فناوری خیال‌انگیز بروند. اجرای این پروژه از سال ۲۰۲۱ در خودروهای این شرکت‌های ژاپنی عملی می‌شود. تویوتا گفته تا اواسطه دهه‌ی ۲۰۲۰ بیشتر محصولات خود را به این فناوری مجهز می‌کنند

 

 

V2X نام این سیستم جدید و هوشمند است که می‌تواند در هر ثانیه قادر است چند بار اطلاعات را با فرکانس ۵٫۹ گیگاهرتز منتقل کند. هدف این سامانه کمک به راننده‌ی این خودروهاست تا درصورت بروز تصادف یا مشکلی در جاده، خودروها بطور خودکار به یک دیگر اطلاع بدهند! شرکت‌های خودروساز بزرگی نظیر ب‌ام‌و، سیتروئن، پژو و فورد هم علاقمند به اجرای فناوری V2X است.

نکته جالب اینجاست که این سیستم هوشمند نیاز به هیچ شبکه مخابراتی ندارد. این درحالیست که با آمدن نسل پنجم مخابرات (۵G) خیلی از خودروسازها می‌توانند با مجهز کردن مودم به محصولات خود، دیتا را با سرعت بسیار بالا منتقل کنند. کوکالکام برای عملی سازی چنین پروژه‌ای پیش قدم است.

 

 

درنهایت با پیشرفته‌تر شدن نسل جدید خودروها، باید دید خودروسازهای بزرگ چه تصمیمی برای عملی کردن فناوری ارتباط میان خودرویی دارند. آیا اجرای چنین پروژه‌ای را در اولولیت خود می‌بینند؟ یا سودی که از بحث تبلیغات برندینگ خود با اجرای این طرح می‌برند را بر هزینه‌های گزاف آن ترجیح می‌دهند؟ نظر شما چیست؟


اشتراک گذاری
یاور خیری
مدیر مسئول پایگاه خبری، مجله آنلاین اورمیه

نظرات ارسال شده

ارسال نظر

اخبار والیبال

تبلیغات

محصولات تصادفی