پنجشنبه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۸     
غار سهولان مهاباد

غار سهولان یکی از کم نظیرترین غارهای آبی کشور است که در روستای سهولان و در ۴۳ کیلومتری جنوب شرق شهر مهاباد قرار دارد.

این غار دومین غار آبی کشور بعد از غار علیصدر همدان است که یکی از شگفتی های و جاذبه های مهم آذربایجان غربی به شمار می رود. روزانه حدود یک هزار نفر از سرتاسر کشور از غار سهولان دیدن می کنند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

تخت سلیمان تکاب

مجموعه بناهای تاریخی تخت سلیمان در ۴۲ کیلومتری شمال شرقی شهر تکاب و در نزدیکی روستای تخت سلیمان قرار دارد. تخت سلیمان یکی از باارزش ترین و مهم ترین بناهای تاریخی کشور است که به عنوان چهارمین اثر تاریخی ایران در فهرست آثار جهانی در تیرماه ۱۳۸۲ به ثبت رسیده است و هرساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

زندان سلیمان تکاب

کوه میان تهی (زندان سلیمان)
زندان سلیمان که کوهی توخالی با دیواره های عظیم میباشد در نزدیکی تکاب قرار دارد که عنوان افسانه ایش را از داستان های رایج در بین مردم منطقه درباره ی سلیمان نبی گرفته که نام دیگر آن کوه برنجه است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار شلماش سردشت

آبشار زیبای شلماش سردشت در فاصله ی ۱۵ کیلومتری جنوب شهر سردشت، در نزدیکی روستای مراغه و روستای شلماش و در یک دره بسیار سرسبز و زیبا قرار دارد، این آبشار با حدود ۵۰ متر ارتفاع زیباترین و با شکوه ترین آبشار شمال غرب کشور است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار شرشر چالدران

آبشار عرب دیزجی یا آبشار شرشر (شور شور) در بخش آواجیق شهرستان چالدران و در فاصله کمی از روستای عرب دیزجی و فاصله ی ۴۰ کیلومتری شهر چالدران و ۴۵ کیلومتری غرب ماکو قرار گرفته است

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

غار قلایچی بوکان

غار قلایچی بوکان یکی از دیدنی های آذربایجان غربی ابتدا در سال ۱۳۸۱ توسط یک گروه کوه نوردی از شهر بوکان کشف شد البته اهالی روستاهای اطراف با طناب تا سالن اول نیز رفته بودند اما گروه کوه نوردی بوکانی تا عمق ۱۱۰ متری غار رفتند و توانستند به کنجکاوی های اهالی و همینطور داستان های که در مورد غار گفته می شد پاسخ دهند بعد آن این غار چندین بار مورد پیمایش قرار گرفت و از آن نقش برداری شد که در آخرین پیمایش کوهنوردان به عمق ۴۰۰ متری غار هم دست پیدا کرده اند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

تالاب کانی برازان

تالاب کانی برازان یکی از مهم ترین تالاب های ایران و استان آذربایجان غربی از نظر زیست محیطی در جنوب شرقی دریاچه ارومیه و در ۳۵ کیلومتری شهر مهاباد و در نزدیکی روستای قره داغ قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار قینرجه تکاب

آبشار قینرجه تکاب در محل روستای قینرجه که از توابع تازه کند میباشد قرار گرفته است.

این آبشار در قسمت غربی کوه بلقیس در پنجاه کیلومتری شمال تکاب و در مسیر رودخانه روستای قینرجه قرار گرفته است که در فصول گرم آب آن برای مصارف کشاورزی قطع میشود.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار قیزیل چیر بدلان خوی

آبشار بدلان در ۳۵ کیلومتری شمال شهرستان خوی و در مسیر کوههای اورین واقع  شده است.

مسیر ارتباطی آن از جاده ارتباطی شهرستان خوی به بخش فیرورق جدا شده و پس از عبور از جاده آسفالته و چندین روستا، در انتها به روستای پسک و پس از آن توسط مسیر خاکی به روستاهای خصار و بدلان منتهی میشود.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

رودخانه زرینه رود

رزینه رود که چغاتو هم نام دارد با ۲۳۰ کیلومتر طول، طولانی ترین رود استان آذربایجان غربی است، زرینه رود در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار گرفته که از کوههای استان کردستان و شهرستان سقز ازجمله کوه چهل چشمه، سرچشمه میگیرد که در ادامه مسیر خود رودهای زیادی به آن میپیوندند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

سد بوکان

سد شهید کاظمی بوکان (سد کوروش کبیر سابق)

سد مخزنی بوکان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین سدهای ایران است که دارای هسته رسی است، سد شهید کاظمی در جنوب شرقی شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی قرار دارد، فاصله این سد تا بوکان حدود ۳۵ کیلومتر است.

این سد بر روی رودخانه زرینه رود قرار گرفته تا هم سیلابهای رودخانه را کنترل کند و هم آب آن جهت مصارف کشاورزی و آبیاری مناطق اطراف سد مورد استفاده قرار گیرد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

چمن متحرک تکاب (چمن گولی)

چمن متحرک یا چمن گولی یکی از شگفتی های طبیعت است که در نزدیکی شهر تکاب و بدرلو و همچنین تخت سلیمان و در روستای ویر قرار گرفته است. چمن گولی در زبان محلی به معنی جزیره ای از چمن است که بر روی برکه  قرار گرفته است.

این پدیده طبیعی در واقع تجمع  بزرگی از نی هاست که از به هم چسبیدن ریشه آنها به یکدیگر تشکیل شده است. علت حرکت این چمن هنوز هم به صورت یک راز باقی مانده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار اوزان

آبشار اوزان یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی به شمارمی رود که در فاصله ی ۳۵ کیلومتری از شهر شاهین دژ و در روستای اوزان قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

غار بی بی کند شاهین دژ

غار بی بی کندی بی شک یکی از جاذبه های گردشگری معروف شهر شاهین دژ به شمار می آید. این غار در فاصله ی ۱۶ کیلومتری شمال غرب شاهین دژ و در روستای سرسبز بی بی کندی قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار چله خانه خوی

آبشار چله خانه در ۵ کیلومتری شمال روستای یاریم قایا از توابع شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی واقع شده است.  آبشار چله خانه در دامنه های شرقی قله چله خانه قرار گرفته و دسترسی به آن نیاز به مهارتهای فنی و تجهیزات کوهنوردی دارد. ارتفاع این آبشار از سطح دریا ۱۶۹۴ متر می باشد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبگرم ایستی سو سلماس

در فاصله ۳۰ کیلومتری جاده سلماس به ارومیه (کیلومتر۶۹ ارومیه به سلماس) در گردنه قوشچی در روستایی به همین نام، آبگرم ایستی سو (ایسی سو) قرار گرفته است.

آبگرم روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سلماس بوده که در دهستان کنارپروژ قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

سد زولاچای سلماس

این سد مخزنی در ۱۵ کیلومتری شمال غرب سلماس بر روی رودخانه زولا چای واقع شده است.

(فاصله آن از سمت شمال به ارومیه حدود ۹۰ کیلومتر است)

سد زولا از نوع خاکی با هسته رسی میباشد که طول تاج آن ۳۲۳ متر بوده و ارتفاع آن از بستر ۸۷ متر است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار قلعه جوق ماکو

آبشار قلعه جوق ماکو در فاصله پنج کیلومتری جنوب غرب شهرستان ماکو و در میان کوههای زیبای قلعه جوق ماکو قرار دارد.

موقعیت دقیق جغرافیایی این آبشار E4428 N3916 است. قلعه جوق روستایی از توابع بخش پلدشت و دهستان گچلرات شرقی است که در شهرستان ماکو و استان آذربایجان غربی قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

کوه بلقیس تکاب

کوه بلقیس در فاصله مابین شهرستان تکاب (آذربایجان غربی) و شهرستان ماه نشان (استان زنجان) در فاصله ۸کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان قرار گرفته است. این کوه دارای دو قله بلند با ارتفاع ۳۲۰۰ و ۳۶۵۵ متر است. و در امتداد سلسله کوههای شرق دریاچه ارومیه قرار گرفته است.

کوه بلقیس به «دژ بلقیس» و «دژ بهمن» شهرت یافته است. قدیمی ترین نام کوه بلقیس «اسنوند» میباشد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

چشم ثریا ماکو

چشمه ثریا در شمالی ترین نقطه جغرافیایی ایران  در استان آذربایجان غربی و در مرز بین ایران و ترکیه قرار گرفته است. این منطقه از توابع بخش ماکو است.

چشم ثریا سرچشمه رودخانه ارس که یکی از جاذبه های زیبای گردشگری استان آذربایجانغربی است. چشم ثریا در روستای بورالان و در دامنه های کوه آرارات قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

رودخانه زنگمار ماکو

سرچشمه گرفته از کوههای مرزی ترکیه و ایران که از شهر ماکو میگذرد و در ادامه در شهرستان پلدشت به رود ارس میپیوندد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

غار قلاتاسیان ( قلعه تاسیان )

غار قالاتاسیان در جنوب غرب استان آذربایجان غربی در مرکز شهرستان سردشت و در دویست متری شمال غربی روستای قلعه تاسیان از توابع بخش گورک نعلین قرار گرفته است.

سردشت با شمال عراق (اقلیم کردستان عراق) همسایه است

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

اخبار والیبال

تبلیغات

محصولات تصادفی