پنجشنبه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۸     
معرفی دوازه یوردشاهی اورمیه

این دروازه قدیمی شهر در جنب میدان انقلاب امروزی و ایالت سابق در کنار ساختمان شهربانی واقع شده بود علت نام گذاری این دروازه محله یوردشاه اورمیه بوده که باغ بزرگی هم در این منطقه به همین نام وجود داشته است.

تپه های حسنلو

تپه های تاریخی حسنلو، با اکتشافاتی انجام شده در این تپه قدمت تپه هایی حسنلو به عصر آهن حدود ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ سال پیش از میلاد برمیگردد و باستان شناسان زمان به آتش کشیده شدن این تپه ها را حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ سال پیش از میلاد تخمین میزنند.

تپه های حسنلو که در فاصله ی ۷ کیلومتری شمال شرق نقده در نزدیکی روستای حسنلو قرار گرفته یکی از تپه های مهم تاریخی مربوط به عصر آهن در کشور به شمار می آید.

همراه ما بشاید در ادامه مطلب ...

یخچال دوقوز پله (خانه آبگینه شهر اورمیه)

یخچال دوقوزپله را میتوان به جرأت یکی از جذابترین مکان های تاریخی استان آذربایجان غربی و شهرستان اورمیه دانست، این یخچال زیبا و دیدنی در خیابان عسگرخان و در یک محله ی قدیمی به همین نام قرار دارد.

دوقوز یک کلمه ترکی است و به معنی عدد نه میباشد و به همین خاطر در برخی موارد آن را یخچال نه پله نیز میخوانند، این یخچال مربوط به دوره قاجار بوده و از آن برای نگهداری و تامین یخ مورد نیاز شهر در تابستان استفاده میشده و حتی مردم برای انجام بعضی از مراسمات مانند چهارشنبه سوری به دور حوضچه ای که در نزدیکی یخچال است جمع میشدند، اما بعد از پیشرفت شهر ارومیه و صنعتی شدن شهر بلا استفاده ماند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آتشکده سه گنبد اورمیه

برج تاریخی سه گنبد ارومیه بنایی است به شکل استوانه ای که درجنوب شرقی شهر ارومیه و در خیابان استاد برزگر واقع شده است.

این بنا آرامگاه و متعلق به قرن ششم هجری است که قطر آن پنج متر و ارتفاع آن به سیزده متر میرسد.

برج سه گنبد دو طبقه دارد و در هر طبقه یک گنبد وجود دارد، طبقه اول داری پوششی قوس دار است که سردابه خوانده میشود و به وسیله ای این پوشش از طبقه دوم مجزا میشود. ورودی طبقه اول یک مترو هفتاد سانتیمتر ارتفاع دارد، اما طبقه دوم دری به ارتفاع دو و نیم متر دارد و مقبره نام گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

موزه تاریخ طبیعی اورمیه

موزه تاریخ طبیعی ارومیه با مساحتی حدود ۵۰۰۰ مترمربع و زیر بنای ۳۵۰۰ مترمربع بزرگترین موزه تاریخ طبیعی کشور است که در سال ۱۳۹۲ به بهره برداری رسیده است. این موزه در ورودی شهر اورمیه (از سمت مهاباد)  و انتهای پارک ائللر باغی شهر ارومیه احداث شده است که این موقعیت جغرافیایی مناسب باعث دسترسی راحت مردم به این موزه شده گونه های جانوری موجود موزه با توجه به تنوع اقلیمی کشور که به آن هفت اقلیم نیز می گویند در آن جمع آوری شده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

مسجد جامع اورمیه

مسجد جامع ارومیه یک بنای تاریخی مربوط به قرن هفتم هجری میباشد. این مسجد در مرکز شهر ارومیه در خیابان اقبال و در قسمت جنوبی بازار بزرگ ارومیه واقع شده است، قدمت این مسجد بر تاریخی بودن شهر اورمیه دلالت دارد و شامل آثار قدیم از دوره های گذشته میباشد. گرچه در دوره های مختلف تکمیل و باسازی گردیده تا به شکل امروزی خود در آمده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

کلیسای ننه مریم اورمیه

کلیسای ننه مریم یکی از بنا های قدیمی شهر ارومیه در خیابان قدس این شهر قرار دارد نام دیگر این کلیسا مارت مریم یا شرق آشور است.
کلیسای ننه مریم به روایتی اولین کلیسای مشرق زمین و دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت‌لحم فلسطین می‌باشد که طبق روایات تاریخ ساخت آن به سال ۳۲ میلادی برمی گردد و از کلیساهای قدیمی جهان به شمار میرود. این کلیسا در سده‌های گذشته محل دفن اموات بوده‌ است.
طبق روایت نویسندگان آشوری و مسیحی این بنا قبلا آتشکده و یکی از معابد معروف زرتشتیان بوده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

ساختمان شهرداری اورمیه

این ساختمان به دستور رضاشاه برای مستقر شدن شهرداری ارومیه در سال ۱۳۰۷ در مرکز شهر ارومیه و در میدان بزرگ ایالت ساخته شد.طراحان این بنا آلمانی ها بودند به همین دلیل برخی ادعا دارند که شکل ظاهری بنا بسیار شبیه به عقاب که نماد آلمانی ها می باشد است. مصالح به کار رفته در آن آجر و سنگ و چوب می باشد و ملات به کار رفته در آن شفته آهک می باشد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

کلیسای مارسرگیز

کلیسای مارسرگیز(کلیسای مارسرکیس) در دامنه کوه سیر واقع در ۵ کلیلومتری غرب ارومیه قرارگرفته است.

این اثر در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

غار تمتمان اورمیه

گفته میشود قدیمی ترین غار ایران است که در آن انسانها ساکن بوده اند.

در فاصله ۱۵ کیلومتری و شمال شهر ارومیه، روستایی به نام تمتمان وجود دارید که دارای غاری شگفت انگیز است….

پیشنهاد ما این است که حتما از غار تمتمان دیدن کنید

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

موزه اورمیه

موزه ارومیه در خیابان شهید بهشتی قرار دارد، و در سال ۱۳۴۶ ه.ش بنا  گردیده است. این موزه به عنوان دومین موزه غنی ایران، شناخته شده است. و دارای یک سالن بزرگ مخصوص اشیای باستانی  و تاریخی می باشد. که مربوط به دوره های مختلف تاریخی است و بر اساس قدمت آنها از درب ورودی در ویترین ها به ترتیب از دوره ما قبل تاریخ، دوره ساسانی تا دوره قاجار چیده شده است. و سالن کوچکی که مختص موزه مردم شناسی است و در ایام بخصوصی فیلم و اسلاید در آن به نمایش گذاشته میشود.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

قلعه دم دم اورمیه

دم دم در واقع نام یک کوه است. شهرت این کوه به خاطر جنگ سختی است که میان کردها و قوای صفوی انجام گرفته است. این نبرد به نبرد دمدم مشهور است.

قله دم دم در ارتفاعات این کوه قرار دارد، این قلعه تاریخی در سال ۱۰۱۸ هجری قمری ساخته شده که شمال غربی شهر ارومیه و در فاصله ۱۸ کیلومتری آن قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

قلعه تاریخی عسگرآباد کوه

قلعه عسگرآباد کوه یک قلعه تاریخی مربوط به دوران قاجار است که در سال ۱۳۸۷ در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قلعه عسگر آباد در بخش نازلو و ۲۰ کیلومتری غرب شهر ارومیه در روستای به همین نام قرار دارد قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

خانه انصاری اورمیه

خانه انصاری ارومیه یکی از خانه های تاریخی و قدیمی ارومیه که در ابتدا متعلق به بابک جعفری بود که بعد از آن به بدرالملوک دختر ایشان رسید. بدرالملوک همسر سیف الله خان بود و به همین دلیل است که این خانه به خانه انصاری معروف گشته است. خانه انصاری اورمیه در میدان امام حسین و امتداد خیابان مدنی ۲ قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

مسجد سردار اورمیه

یکی از مساجد قدیمی و زیبای شهر ارومیه مسجد سردار واقع در خیابان امام و در امتداد بافت های قدیمی شهر ارومیه قرار دارد. این مسجد در دوره قاجار توسط عبدالصمدخان پدر آقاخان ساخته شده است.

در سال ۱۳۳۰ به دستور عبدالصمدخان همراه با تعمیر مسجد ساعتی بزرگ بر روی آن نصب می کنند و به همین دلیل به این مسجد، مسجد ساعتلو نیز می گویند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

مدرسه طب اورمیه (ساختمان چوبی)

این مدرسه اولین مدرسه طب ایران بعد از دارالفنون است که در خیابان شهید بهشتی شهر اورمیه ساخته شده است و به ساختمان چوبی نیز مشهور است. ساختمان چوبی ۱۵۰۰ مترمربع زیر بنا و دارای سه قسمت اصلی زیر زمین طبقه همکف و طبقه اول است. طبقه همکف آن داری ۷ اتاق می باشد که یکی از این اتاق ها نسبت سایر آنها کوچک تر است. و طبقه اول آن دارای ۳ اتاق و یک بالکن است که در شمال آن قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

قلعه تاریخی ایده لی

از قلعه تاریخی ایده لی قلعه های تاریخی اورمیه ، تقرببا چیزی باقی نمانده است و تنها آثاری از دیواره ها و برج های تخریب شده باقی مانده که نشان میدهد این بنا زمانی یک قلعه بزرگ بوده است. قلعه ایده لی(یا سنجی) از قلعه های تاریخی اورمیه در فاصله ۲۱ کیلومتری شهر اورمیه و در بخش نازلو اورمیه و بالاتر از روستای نازلو در کنار جاده اصلی قرار گرفته است.(نزدیکی روستای سنجی)

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

روستای عبدالله کندی

این روستا در نزدیکی  سواحل دریاچه اورمو (اورمو گولو) فاصله ۴۰ کیلومتری از شهر اورمیه قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

نقش برجسته خان تختی

نقش برجسته خان تختی در ۱۷ کیلومتری جاده اورمیه سلماس در نزدیکی روستای خان تختی قرار دارد.

این نقش متعلق به قرن سوم میلادی و دوره پادشاهی ساسانیان است که تاریخ منطقه و همچنین تاریخ شهر اورمیه را نشان میدهد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

عمارت چهره گشا اورمیه

عمارت چهره گشا یکی از بناها تاریخی اورمیه در روستایی به همین نام یعنی روستای چهره گشا (یا به زبان محلی چله جوشا) در دهستان بکشلوچای در ۱۰ کیلومتری شهر اورمیه قرار دارد. برای رسیدن به روستای چهره گشا باید از جاده امام زاده اورمیه راه افتاد و بعد سه راهی روستای گل پرچین را رد کرد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

مقبره اسماعیل آقا قلعه سی

مقابر اسماعیل آقا قلعه سی در ۲۰ کیلومتری شهر ارومیه در روستای تمتمان در نزدیکی غار تاریخی تمتمان قرار دارد. این قبر ها به خاطر این که در کنار قلعه اسماعیل آقا هستند به این نام خوانده میشوند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

ساختمان میرزا آقا اتحادیه

همان طور که از نام ساختمان پیداست این بنا متعلق به میرزا آقا اتحادیه یکی از تاجر های معروف شهر ارومیه است. ساختمان میرزا آقا اتحادیه یکی از زیباترین خانه های شهر ارومیه است که نسبتا هم سالم مانده است. این بنا در خیابان اقبال الدوله و کوی نارون در میان خانه های نوساز شهر ارومیه قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

امام زاده برکشلوچای ارومیه

بنای امام زاده برکشلوچای در روستای امام زاده و دهستان برکشلوچای و در فاصله ۱۲ کیلومتری از شهر ارومیه قرار دارد. قدمت بنای این امام زاده مربوط به دوران زندیه و اوایل دوره قاجار است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

مسجد مناره

مسجد مناره اورمیه در نزدیکی مرکز شهر اورمیه و در محله امیر نظامی در کنار مدرسه قدیمی هدایت قرار دارد، که فاصله نسبتا کمی از مسجد سردار اورمیه دارد.

این مسجد یکی از مشهورترین مساجد و آثار تاریخی شهر اورمیه است  که توسط حاج علیارخان و حاج یدالله خان امیر نظمی افشار دو نفر از خوانین شهر اورمیه ساخته شده است که بنا اصلی و اولیه آن توسط حاج علیارخان در سال ۱۳۲۸ هجری قمری ساخته شد و سپس توسط یدالله خان تکمیل و مرمت شده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

قلعه تاریخی بردوک

قلعه تاریخی بردوک از قلعه های تاریخی ارومیه در شش کیلومتری روستای بردوک و فاصله ۹۶ کیلومتری شهر ارومیه در دهستان خوش آب و هوای صومای برادوست قرار دارد. یعنی در نزدیکی کوه های مرزی ایران و ترکیه

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

خانه تاریخی ملا عیسی مرنگلو

روستای مرنگلو از توابع دهستان نازلو چای و جزء روستا های تاریخی استان است ودر فاصله تقریبا ۳۵ کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد. در دور اطراف این روستا مکان های تاریخی زیادی وجود دارند که اهمیت این منطقه را از لحاظ تاریخی نشان میدهد

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

قلعه حیران خانم (حیران خانم قالاسی)

یکی از قلعه های تاریخی شهر ارومیه قلعه حیران خانم یا حیران خانم قلاسی است این قلعه قدیمی در فاصله ی ۱۷ کیلومتری شمال شهر ارومیه و در روستای قزل خنئیه قرار گرفته است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

گوی تپه

گوی تپه یکی از مشهور ترین تپه های باستانی اورمیه با آثاری غنی نمایشگر تاریخ پرافتخار آذربایجان غربی میباشد.

گوی تپه در فاصله ی ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر اورمیه قرار دارد. قبل از حفاری های سال ۱۹۴۸ میلادی، انگلیسی ها در این منطقه باستانی در سال ۱۳۱۳ شمسی تصویر قیلقیمیش منقش بر روی یک لوح به دست آمده بود. استوانه هایی که نقوشی از خدایان قدیم را داشتند نیز در این منطقه به دست آمده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

مسجد جنرال اورمیه

مسجد جنرال اورمیه یکی از مساجد قدیمی و تاریخی شهر اورمیه است که در محله ی عسگرخان قرار دارد. نام مسجد جنرال یا ژنرال در واقع برگرفته از نام یکی از نظامیان معروف و فرمانده ارتش در زمان حکومت فتحعلی شاه به نام ژنرال عسگرخان است. عسگرخان عهده دار سفارت فتحعلی شاه در دربار ناپلئون بناپارت به مدت حدود ۲ سال بود وبعد از آن وی در سال ۱۲۴۹ هجری قمری از دنیا رفت.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

کلیسای آده اورمیه

کلیسای آده یکی از قدیمی ترین کلیسا های اورمیه است که در روستای آده یا آده بزرگ در فاصله ی ۲۵ کیلومتری شمال شهر اورمیه قرار دارد.

قدمت این کلیسای قدیمی بنا به اسناد و مدارک موجود و همچنین کتیبه ی موجود در سر در ورودی این کلیسا، به حدود ۱۱۴ سال قبل یعنی دوره قاجار برمی گردد. که به گفته برخی از کارشناسان توسط نستوری ها ساخته شده است. (نستوری شاخهای از مسیحیت است)

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

اخبار والیبال

تبلیغات

محصولات تصادفی