یکشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۷     
مجموعه عکس دریاچه اورمیه از بردیا سعادت عکاس منظره حرفه ای ایرانی

بردیا سعادت، یکی از عکاسان منظره برجسته ایران و ساکن اورمیه است. این عکاس منظره حرفه ای به مناطق زیادی از کشور ایران سفر کرده و عکس هایی تماشایی از مناظر دیدنی ایران به ثبت رسانده است. در ادامه مطلب از شما عزیزان برای تماشای مجموعه عکس «دریاچه اورمیه» این هنرمند دعوت می کنیم ...

جنگل های پردانان پیرانشهر

جنگلهای پردانان یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای شهر پیرانشهر به شمار می رود که در فاصله ی ۲۲ کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته است و جاده ی پیرانشهر به سردشت از این جنگل عبور می کند.

جنگل پردانان داری یک رودخانه خروشان است که از سرچشمه های رود زاب به شمار می رود.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار سو توکولن

آبشار (سو توکولن) یکی از زیباترین و مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در منطقه مرگور ارومیه و در دامنه ی سرسبز با چمنزارهای زیبا کوه ۳۴۸۷ سه هزارو چهارصدو هشتادو هفت متری دالامپر قرار دارد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری طبیعی استان آذربایجان غربی است.

این منطقه در مثلث مرزی ایران – ترکیه و عراق واقع شده است و به علت جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و اقلیمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

دریاچه مارمیشو اورمیه

یکی دیدنی ترین جاذبه های طبیعی گردشگری آذربایجان غربی یعنی دریاچه مارمیشو در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر ارومیه در منطقه سرسبز ترگور قرار دارد.

دریاچه مارمیشو در دره بانی و دامنه کوههای مرزی ایران و ترکیه قرار دارد دریاچه مارمیشو چشم اندازی بسیار زیبا ودلنشین دارد و یکی از بهترین مکانها برای استراحت و آرامش است که هر مسافری را شیفته ی خود میکند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

تفرجگاه بند اورمیه

روستای سرسبز و خوش آب و هوای بند در فاصله تقریبا سه کیلومتری و در جنوب غربی شهر ارومیه قرار دارد. امروزه روستای بند تقریبا شکل روستایی خود را از دست داده و آن را به عنوان یک منطقه تفریحی محبوب به حساب می آورند.

این روستا قدمت سه هزار ساله دارد و یکی از روستاهای قدیمی منطقه به حساب می آید.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

سد شهرچای اورمیه

سد شهرچای در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۴ با حضور معاون رییس جمهور به بهره برداری رسیده است، سد شهر چای ارومیه در ۱۲ کیلومتری شهر ارومیه با ارتفاع ۸۴ متر از بستر رودخانه  و قابلیت ذخیره ۲۲۰ میلیون متر مکعب آب برای تامین ۱۲۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی مناطق پایین دست ارومیه و آب شرب و همین طور صنعت شهر ارومیه بر روی رودخانه شهر چای ساخته شده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

کاظیم داشی (کاظم داشی) اورمیه

کاظم داشی صخره ای بزرگی است در ۷۰ کیلومتری شهر اورمیه در روستای گورچین قلعه در ساحل دریاچه ارومیه که به صورت یک جزیره میباشد که البته هم اکنون آبی در اطراف آن وجود ندارد. کاظم داشی ارتفاعی حدود ۳۵ متر دارد و به گونه ای شکل گرفته که مانند یک دژ است برای همین به آن قلعه کاظم داش نیز میگویند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار سلوک (سولوک) اورمیه

آبشار سلوک ارومیه در روستای سلوک در فاصله ی ۳۲ کیلومتری در غرب شهر ارومیه در تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه ، در دامنه های کوه  دره رش قرار گرفته است.

روستای سولک میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا قرار گرفته است. دره زیبای منتهی به آبشار، دره هفت کانی یا هفت چشمه نام دارد، که آب روستای سولت و آبشار آنرا تامین میکند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

دریاچه کوه دالامپر

در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه و ۳۵ کیلومتری شهر اشنویه در دامنه کوه های دالامپر دریاچه زیبای دالامپر یا مام شیخ قرار دارد. مام شیخ اسم یکی از اربابان منطقه بود برای همین بعضی از مردمان منطقه به این دریاچه مام شیخ می گویند ولی بیشتر به دریاچه کوه دالامپر مشهور است. این دریاچه جزو چند دریاچه کوچکی است که در در دامنه کوه  دالامپر وجود دارند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آبشار شملکان اورمیه

آبشار شملکان یکی از زیباترین آبشار های شهر ارومیه است که در روستایی به همین نام  یعنی روستای شملکان قرار دارد. این روستا در نزدیکی شهر ارومیه است و از جاده بند و تفرجگاه بند میتوان به این روستا رسید. و از طبیعت زیبا و سرسبزی که آبشار در اطراف خود به وجود آورده است لذت برد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

پیست اسکی خوشاکو اورمیه

تنها پیست اسکی شمال غرب ایران یعنی پیست اسکی خوشاکو در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر ارومیه و در منطقه راژان و نزدیکی روستای خوش آب و هوای خوشاکو قراردارد. بارش برف مناسب و همچنین شیب مناسب پیست خوشاکو،این پیست اسکی را به یک پیست بسیار عالی برای ورزش های زمستانی تبدیل کرده است. همچنین به دلیل داشتن موقعیت جغرافیای مناسب، پیست اسکی خوشاکو قابلیت جذب گردشگران را حتی از کشور های اطراف دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

خان دره سی (دره شهدا) اورمیه

از جاذبه های طبیعی شهر ارومیه میتوان به دره شهدا یا خان دره سی اشاره کرد این دره در مسیر شهر ارومیه به اشنویه قرار دارد. دره شهدا بسیار سرسبز و خوش آب هوا می باشد. گذر رودخانه باراندوز چای از این منطقه و همچنین وجود چشمه ها و مناظر طبیعی از زیبایی های خاص این دره است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

سیرداغی (کوه سیر) اورمیه

کوه سیر یا سیر داغی که به معنی کوه اسرار میباشد در دو کیلومتری جنوب غرب شهر ارومیه قرار دارد.

کوه سیر به دلیل نزدیک بودن به شهر ارومیه و همچنین شیب مناسب و امنیت محل مناسبی برای کوهنوردی برای ساکنین شهر ارومیه میباشد و همین امر باعث شده که همه روزه به ویژه در روز های تعطیل شاهد سعود تعداد زیادی از کوهنوردان به این کوه باشیم.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آب گرم های اورمیه

از جاذبه های دیدنی ارومیه میتوان به آب گرم ها و چشمه های آب گرم آن اشاره کرد که برخی از آنهار را برایتان معرفی میکنیم

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

غار میر داوود اورمیه

نام دیگر آن هانون قارون است

این غار در استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه و منطقه صومای برادوست و روستای میرداوود قرار گرفته است

غار میرداود در زمانهای بسیار دور محل سکونت انسانها بوده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

دریاچه اورمیه

طول ۱۴۰ کیلومتر، عرض ۵۵ کیلومتر و مساحت ۵۲۰۰ کیلومتر مربع است و از نظر مساحت ۲۵-امین دریاچه بزرگ دنیا است. حداکثر عمق آن ۱۶ متر و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد ۱۲۶۷ متر است.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی کشور و بزرگترین آبگیر دایمی در آسیای غربی و دومین دریاچه آب شور دنیا است.

دریاچه ارومیه دارای سوحلی زیبا و گردشگری فراوانی هست، از جمله

دهکده تفریحی چی چست، کاظم داشی، مجتمع گردشگری باری، گلمانخانه و …

در ادامه مطلب همراه ما باشید ...

گوزن زرد ایرانی

گوزن زرد ایرانی که نام علمی آن(Dama Dama mesopotamica) میباشد یکی از زیرگونه‌ های گوزن زرد اروپایی است که در خطر انقراض قرار داشت ولی با تمهیدات انجام شده از خطر انقراض در ایران نجات یافت. گوزن‌ زرد در منطقه جزیره‌ اشک (دریاچه ارومیه) احیا و سپس با افزایش جمعیت تعدادی از آنها به زیستگاه تاریخی خود در حوزه زاگرس‌ منتقل شدند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

جزیره مشت عثمان اورمیه (کوچکترین جزیره جهان)

مشت عثمان یا همان عثمان یوموروغی، کوچکترین جزیره دریاچه ارومیه است که پا به خشکی نهاده است

این جزیره که تنها یک صخره آهکی است در روزگارن نه چندان دور از جاذبه های دریاچه ارومیه بود که اکنون با خشک شدن دریاچه ارومیه، زیبایی خود را از دست داده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

منطقه مرگور اورمیه

منطقه مرگور از توابع شهر سیلوانا در فاصله تقریبا ۳۰ کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد.

مرگور با مساحتی حدود ۴۴۲ کیلومتر مربع یکی از زیباترین مناطق حتی در سطح کشور محسوب میشود این منطقه با داشتن آب هوای فوق العاده و تنوع گونه های مختلف گیاهی در ادامه رشته کوه زاگرس و در یک دشت سرسبز قرا دارد که کوه ها دور تا دور آن را گرفته اند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آب معدنی روستای هشتیان

آب معدنی هشتیان در فاصله تقریبا ۷۰ کیلومتری شهر ارومیه و نزدیکی جاده روستای هشتیان قرار دارد. همه ساله افراد زیادی از مردم شهر ارومیه و اهالی روستاهای اطراف به این چشمه می روند و ازآب آن می نوشند.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

تالاب گرد زرین اورمیه

این تالاب در دامنه های کوه دالامپر قرار دارد.

کوه دالامپر با ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر در۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

روستای گلمرز اورمیه

روستای گلمرز یکی از روستا های نام آشنای توابع شهر ارومیه است، که در نزدیکی آن و در دهستان باش قلعه قرار گرفته. این روستا داری تالاب بسیار زیبا و دیدنی است که به تالاب گلمرز یا آبگیر گلمرز مشهور است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

جزیره آرزو دریاچه اورمیه

جزیره آرزو یکی از جزیره های دریاچه ارومیه است که جزو پارک ملی دریاچه ارومیه قرار دارد.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

جزیره اسلامی دریاچه اورمیه

جزیره اسلامی یا همان جزیره شاهی، بزرگترین جزیره دریاچه ارومیه است.
جزیره شاهی تنها جزیره مسکونی دریاچه ارومیه است که شامل ۷ روستا به نامهای

روستای سرای، روستای آق گنبد، روستای گمیچی، روستای تیمورلو، روستای قبچاق، روستای بوراچارلو و روستای بهرام آباد (ورالو) است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

جزیره اشک اورمیه

جزیره اشک یکی از بزرگترین جزیره های دریاچه ارومیه است.

این جزیره در قسمت جنوبی جزیره کبودان و در ۴۰ کیلومتری بندر گلمانخانه قرار گرفته است. جزیره اشک دارای یک چشمه آب شیرین است.

وسعت جزیره اشک بیش از ۲۱۰۰ هکتار است و پوشش گیاهی این جزیره مانند جزیره کبودان، نیمه جنگلی به همراه خانواده گندمیان بوده و شامل پسته وحشی، سرو کوهی، درختچه و بوته چند ساله و یکساله است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

بندر گلمنخانه اورمیه (گلمان خانا)

بندر گلمانخانه از مهمترین بنادر دریاچه ارومیه بوده که در کنار روستای گلمانخانه قرار گرفته است.

این بندر در زمانهای نه چندان دور محل عبور قایق های ارومیه تبریز بود که هم اکنون به دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه و احداث جاده و پل میانگذر شهید کلانتری بر روی دریاچه ارومیه ، بلا استفاده مانده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

آرتمیا دریاچه ارومیه

آرتمیا یا میگوی آب شور که نام علمی آن Artemia است، موجودی کوچک و ظریفی است که در رده ی سخت پوستان قرار دارد و در آبهای شور و حتی اشباع شده از نمک زندگی میکند.

دریاچه ارومیه یکی از زیستگاه های اصلی و غنی آرتمیا در جهان است. آرتمیا حاوی ۵۲درصد پروتئین و ۴ درصد چربی است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

بازار شیره فروشان اورمیه

دوشابچی خانا یکی از مشهورترین محله های  قدیمی شهر اورمیه به شمار می باشد که از گذشته های دور محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به تهیه دوشاب در اورمیه بوده است.

همراه ما باشید در ادامه مطلب ...

اخبار والیبال

تبلیغات

محصولات تصادفی