پنجشنبه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۸     
از لوطی تا لات در گذر تاریخ ایران

لات جوانمرد در اصل صورت دگردیسه لوطی است، همان عیار و جوانمردی که در دل تاریخ کهن ایران بر آمده و ریشه در فرهنگ و سنت ها و باورهای مردمان این قوم دارد، اگرچه در دهه های اخیر رشد خزنده و ناگزیر تجدد، کارویژه های این سنت را از میان برده و همسو با این اضمحلال، لوطی را به لات و بدتر از آن لُمپن، بدل کرده است.

باغبان قیزی ماهنسنین شاعیری

حاج علی نشانی ۱۳۰۵-نجی گونش ایلینده آذربایجان جمهوریتی نین قازاق شهرینده آنادان اولوب .آتاسی مرند شهرستانی نین یکانات ماحالیندا یئرله شن

جام زرین حسنلو

جام زرین حسنلو آثار باستانی برجسته ایران است که در جریان کاوش‌های رابرت دایسون در تپه حسنلوی نقده در سال ۱۳۳۶ کشف شد.

این اثر قدمتی ۳۲۰۰ ساله دارد و احتمالاً نقش بسزایی در شکل‌گیری هنر دوره بعدی یعنی دوره مادها داشته‌است.

در ادامه مطالب باما باشید..

ساری قلی خان که بود؟!!

ساری قولو خان نامی هم ردیف ملانصرالدین در شوخی و بذله گویی شهرت زیادی کسب کرد که هم اکنون نیز لطیفه ها و نقل قولهایی به او نسبت میدهند که بود؟؟
قلی خان سالار در سال  ۱۲۵۴ شمسی در محله قره باغی تبریز به دنیا امدو در سال ۱۳۴۸ در بیمارستان آزاد تهران در ۹۴ سالگی دیده از جهان فروبست و در امامزاده عبدالله به خاک سپرده شد.
قلی خان فردی تحصیل کرده و اشنا به ادبیات دوران خود و نویسنده طناز و شاعر شوخ طبع تبریزی که به هفت زبان زنده دنیا (روسی، فرانسه، عربی، ارمنی، کردی، فارسی و ترکی) و ادبیات انها تسلط داشت....

برای مطالعه این مقاله بسیار جالب به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...

معرفی حدود  دروازه های تاریخی شهر اورمیه

از قرن سوم هجری برای اولین مرتبه اطراف شهر اورمیه دیوارها کشیده میشود و قلعه و برج و باروی محکم و خندق عمیقی دور شهر ایجاد میگردد.
شهر اورمیه دارای شش دروازه تاریخی بوده که به مرور زمان با مرمت و تجدید بنا دو دروازه نیز به ان اضافه شد که در مجموع هشت دروازه مستحکم ایجاد میشود.
در زمان کریم خان زند آزادخان افغان قلعه اورمیه را برای مقابله با محمد حسن خان قاجار انتخاب میکند و وجود برجها و بارو ها و خندق های عمیق که با اب پر میشدند شهر را مستحکم و مقاوم نموده بود.

برای مطالعه ادامه این مقاله به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...

 

اخبار والیبال

تبلیغات

محصولات تصادفی