Tuesday, 6 December , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۱ - 13 جماد أول 1444
شناسه خبر : 3158
  پرینتخانه » اجتماعی, ویژه تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1399 - 12:20 |

هرآنچه درباره رقص تابوت باید بدانیم

موسس رقص تابوت می‌گوید: پیشنهادهای خارجی زیادی برای همکاری و اجرای این رقص در این کشورها دریافت کرده‌ایم و از ایجاد شور و شادی جهانی در روزهای غم‌انگیز کرونا خوشحالیم.
هرآنچه درباره رقص تابوت باید بدانیم

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، اخیرا هر صفحه یا کانال طنزی را که باز می‌کنید و یا در پایان ویدیو‌های طنز، کلیپ‌هایی کوتاه از اجرای رقص تابوت به وسیله شش مرد آفریقایی که توسط یک هم قطار دیگرشان رهبری می شوند را می‌بینید. اما این مردان کیستند و از کدام کشورند؟

منشا محبوب شدن این ویدیو به سه کلیپ باز می‌گردد. کلیپ اول در سال ۲۰۱۵ توسط فردی که برای شرکت در مراسم عزاداری یکی از بستگانش به کشور آفریقایی غنا سفر کرده بود، روی یوتیوب آپلود شد. این ویدیو موفق شد بیش از ۴ میلیون بازدید کسب کند.

ویدیوی دوم مربوط به یک مستند از BBC است که آنچه این روز‌ها در کلیپ‌های طنز می‌بینیم از آن مستند است. این مستند درباره تابوت بر‌های رقاص در مراسمات خاک سپاری مردم غنا است که در بالا به آن اشاره کردیم.

ایده اصلی پشت رقص تابوت این است که متوفی مورد توجه قرار گرفته و روح او شاد شود. برگزار کنندگان مراسم در غنا پس از فوت یک فرد، از خانواده وی جویا می‌شوند که یک مراسم سنتی در نظر دارند یا می‌خواهند فرد درگذشته با رقص به سفر بهشت برود. رقص در مراسم خاک سپاری یکی از سنت‌های قدیمی مردم غنا است.

ویدیوی اخیر در فوریه ۲۰۲۰ با هدف ساخت ویدیو‌های طنز توسط کاربرانی از سراسر دنیا ابتدا به شبکه اجتماعی تیک توک و سپس اینستاگرام بازگشت. در ویدیو‌های طنزی که می‌بینید، آهنگی پر انرژی در سبک رقص الکتریک نیز شنیده می‌شود که Astronomia نام دارد و توسط دو آهنگساز به نام Vicetone و Tony Igy در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است.

بنجامین آیدو رئیس این گروه رقص است که حالا شهرت جهانی پیدا کرده و ویدیوهای او رکورد بازدید را در شبکه های اجتماعی زده اند.

او در مصاحبه اختصاصی با نشریه اسپانیایی مارکا و در مورد ایده رقص تابوت گفت:« سال ۲۰۰۳ و زمانی که دانشجو بودم، این کار را شروع کردم. دو سال بعد تصمیم گرفتم رقص تابوت را به تشریفات خاکسپاری اضافه کنم. برای این کار مشکلاتی داشتیم. تشریفات خاکسپاری در غنا بسیار زیاد است و طبیعتا مردم برای فرد فوت شده، به گریه و زاری می پردازند تا اینکه ما تصمیم گرفتیم، رقص تابوت را به مراسم بیاوریم و آنجا بود که حاضران گریه و زاری را کنار گذاشته و به تدریج شروع به خندیدن کردند تا جایی که همه از این حرکت استقبال کردند.»

مشهور شدن ویدیوی رقص تابوت:« دو سا یه ماه پیش و در نتیجه شیوع کرونا، ویدیوهای ما در صفحات اجتماعی بازتاب داده شد و متوجه شدم که به شهرت جهانی رسیده ایم. مدیر برنامه هایم اولین کسی بود که به این قضیه پی برد و با من تماس گرفت و گفت که خیلی ها خواهان مصاحبه با من هستند.»

دریافت پیشنهادهای خارجی برای رقص تابوت:« بله از کشورهای خارجی درخواست هایی گرفتیه ایم که برای شان این رقص را اجرا کنیم. تاکنون در بنین و ساحل عاج، رقص تابوت را انجام داده ایم.

در خود غنا به نقاط مختلفی برای اجرا رفته ایم. از شرایط حال حاضر خودمان آگاهیم ولی هیچ مشکلی برای اینکه سرویس های خودمان را در کشورهای دیگر ارائه دهیم، نداریم. مطمئنم که با فروکش کردن کرونا، می توانیم به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و به اجرا بپردازیم.»

ایجاد شعف جهانی در چنین روزهای غم انگیز با آمار مرگ و میر بالا:« از این حیث مفتخر و خوشحالم. اینکه توانسته ام در چنین روزهای دشواری کمی باعث شادی مردم شوم و لبخند را به چهره شان بیاورم. حتی همین مصاحبه من شاید باعث شود مردم بیشتر در خانه بمانند و تعداد بیشتری از شر بیماری در امان بمانند. از این بابت بسیای خوشحالم و افتخار می کنم.»

شرایط رقصنده های تابوت:« برای حمل تابوت، فرم بدنی خاصی نیاز نیست. اگر چاق یا لاغر هستید، مشکلی نخواهید داشت. اصلا این مسائل اهمیت ندارند. حتی قدتان هم مهم نیست در هر صورت، جایی برای شما پیدا خواهد شد.(با دست به یکی از رقصنده ها اشاره می کند) او را می بینید؟ او چاق ترین بین ماست ولی مهم نیست. برای همه جای خالی هست.»

مشکلات و مصائب رقص تابوت:« بله؛ برخی مواقع دچار مشکلاتی شده ایم. به خصوص از ناحیه کسانی که به ما حسادت می کنند یا کسانی که نفس کار را درک نکرده اند. برخی هم در نهایت دستمزدمان را پرداخت نکرده اند. از این نوع بی احترامی ها دیده ایم. برخی مواقع یکی از اعضای خانواده با ما قرارداد بسته و موقع اجرا، دسته ای دیگر که بی اطلاعند، می پرسند، اینها چه کسانی هستند و این دیگر چه کاری است؟ در نهایت هم به ما دستمزد نداده اند.

دستمرد ما گاهی تا ۳۵۰۰ دلار هم می رسد و برخی بدون اینکه پولی داشته باشند، برای قرارداد می آیند. این کار ماست و قبل از اجرا خیلی تمرین می کنیم. تمام روزهای قبل از اجرا را به تمرین مشغول هستیم. همه کاری می کنیم تا در هنگام اجرا برای کسی حادثه ای پیش نیاید. ما کاملا حرفه ای هستیم و البته می دانیم که تعدادی در دنیا در حال کپی کردن کار ما هستند. مهمترین تفاوت اما در کیفیت کار است که ما چند پله از تقلیدکنندگان بالاتریم.»

تاریخچه کار:« سال ۲۰۰۳ مشغول این کار شدم و خیلی زود خودم را وقف آن کردم. سال ۲۰۰۴ برای مادرم مشکلی پیش امد و در نتیجه برای پول بیشتر تمام تمرکزم را روی این شغل گذاشتم. آن زمان ۵ نفر من را در حمل تابوت همراهی می کردند و تصمیم گرفتیم تا رقص و موزیک را به کار اضافه کنیم. به تدریج افراد بیشتری به ما ملحق شدند. فروش گل در مراسم خاکسپاری

دعوت از یک ورزشکار معروف برای رقص تابوت:« (با خنده) بله بله، رونالدو، مسی و رونالدینیو. این سه بازیکن را دوست دارم و از آنها برای رقص با ما دعوت خواهم کرد. از شخصیت رونالدو خوشم می اید و از سبک بازی او. مسی محبوب ترین برای من است و از رونالدینیو هم خوشم می آید چرا که همیشه لبخند می زند. دوست دارم با این سه فوتبالیست، رقص تابوت را اجرا کنم.»

هواداری از چلسی:« بله من هوادار چلسی هستم به خصوص از زمانی که اسین(ستاره غنایی) آنجا بازی می کرد. از اینکه می بینم فوتبالیست های سفیدپوست و سیاه پوست بدون مشکل کنار هم بازی می کنند، لذت می برم. از دیدن لژیونرهای غنایی در بهترین تیم های دنیا به وجد می آیم. چلسی یکی از باشگاه هایی است که بازیکن سیاه پوست زیادی داشته و از این مساله خوشم می اید.»

شناخت از اسپانیا:« اطلاع زیادی از کشور شما ندارم ولی بازی های مسی را در بارسا تعقیب می کنم. هوادار بارسا در اسپانیا هستم. در واقع هوادار چلسی و بارسا هستم. وقتی بارسا و چلسی بازی دارند، همیشه تماشای شان می کنم. آنها فوتبال را با قلب شان بازی می کنند.»

سابقه ورزشکاری:« بله؛ زمانی فوتبال بازی می کردم. در سمت چپ بازی می کردم ولی از تمرین متنفر بودم. دوست داشتم فوتبال بازی کنم ولی تمرین کردن را خیر. تنها چپ پای تیمم بودم و هر زمان در تمرین غیبت می کردم، مربی به دنبالم می آمد. درون زمین خیلی ها حسادت می کردند و سعی می کردند با خطا به من آسیب بزنند. در غنا از فوتبال پول زیادی به شما نمی رسد مگر اینکه مدیر برنامه باشید یا برای فوتبال به اروپا بروید. در نتیجه فوتبال را کنار گذاشتم.»

برنامه برای آینده:« در حال حاضر به فکر خانواده ام هستم. در شش سالگی پدرم ما را ترک کرد؛ در حالی که ۴ کودک در خانه داشتیم. خیلی زود تبدیل به نان آور خانه شدم. الان ۳۲ ساله ام و می خواهم شغلم را به خارج از غنا گسترش دهم و کسی چه می داند، شاید وارد عرصه فوتبال هم شدم.»

خاک سپاری شما چگونه خواهد بود:« (با خنده) قطعا مراسم بزرگی خواهد بود ولی از الان دشوار بتوان تصور کرد چه رخ خواهد داد. با این حال می دانم که دوستان و همراهانم، مراسمی فراموش نشدنی خواهند گرفت. شاید تابوتم را در کلیساهای تمام کشور بگردانند.»

آنجه در مورد این رقص باید بدانیم

رقص تابوت ریشه در چه فرهنگی دارد؟

خانواده‌ها در غنا به طور فزاینده‌ای به گروه‌های نعش کشی روی می‌آورند که حین رقصیدن تابوت را حمل می‌کنند تا هم روح عزیزان در گذشته شان شاد شود و هم از آنچه که معمولا یک رویداد بسیار غم انگیز تصور می‌شود، لذت ببرند.
نعش کشان رقصان نه تنها تابوت را در مراسم خاکسپاری بلند می‌کنند، بلکه با یک نمایش زیبا روحیه حضار را بهتر می‌کنند. آن‌ها تابوت را روی کمر و شانه‌های خود تکان می‌دهند و همزمان رقص پیچیده‌ای که شامل چرخش، حرکت پیچیده پا‌ها و حتی تظاهر به انداختن تابوت می‌شود را برای لذت مخاطبان اجرا می‌کنند.
این یک نمایش عجیب است، اما خانواده‌های غنا مبلغ زیادی را به این گروه‌ها پرداخت می‌کنند که روح عزیزانشان شاد شود. بنجامین آیدو، که کسب و کار خود را حول گروه‌های رقص خاکسپاری آغاز کرد اکنون حدود ۱۰۰ مرد و زن را استخدام کرده و به آن‌ها آموزش می‌دهد که این رقص را به زیبایی انجام دهند. او همچنین روی لباس‌های آن‌ها سرمایه گذاری زیادی می‌کند تا تاثیر بصری آن بیشتر شود.

اولین کلیپ‌های رقص تابوت از کجا آمدند؟

منشا محبوب شدن این ویدیو به سه کلیپ باز می‌گردد. کلیپ اول در سال ۲۰۱۵ توسط فردی که برای شرکت در مراسم عزاداری یکی از بستگانش به کشور آفریقایی غنا سفر کرده بود، روی یوتیوب آپلود شد. این ویدیو موفق شد بیش از ۴ میلیون بازدید کسب کند.
ویدیوی دوم مربوط به یک مستند از BBC است که آنچه این روز‌ها در کلیپ‌های طنز می‌بینیم از آن مستند است. این مستند درباره تابوت بر‌های رقاص در مراسمات خاک سپاری مردم غنا است که در بالا به آن اشاره کردیم.

ایده اصلی پشت رقص تابوت این است که متوفی مورد توجه قرار گرفته و روح او شاد شود. برگزار کنندگان مراسم در غنا پس از فوت یک فرد، از خانواده وی جویا می‌شوند که یک مراسم سنتی در نظر دارند یا می‌خواهند فرد درگذشته با رقص به سفر بهشت برود. رقص در مراسم خاک سپاری یکی از سنت‌های قدیمی مردم غنا است.

دو سال بعد، ویدیوی سوم در فیسبوک آپلود شد که در آن رقاصان هنگام اجرای مراسم، تابوت اشتبا‌ها از دستشان افتاد. این ویدیو نیز در یک سال ۲۹۰۰ واکنش دریافت و ۴۶۰۰ بار بازنشر شد. همچنین توانست ۳۵۰ هزار بازدید کسب کند.

این ویدیو در فوریه سال ۲۰۲۰ با هدف ساخت ویدیو‌های طنز توسط کاربرانی از سراسر دنیا ابتدا به شبکه اجتماعی چینی تیک تاک و سپس اینستاگرام بازگشتند. در ویدیو‌های طنزی که می‌بینید، آهنگی پر انرژی در سبک رقص الکتریک نیز شنیده می‌شود که Astronomia نام دارد و توسط دو آهنگساز به نام Vicetone و Tony Igy در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است.

| منبع خبر : سایت ورزش سه
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.