Sunday, 3 December , 2023
امروز : یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲ - 21 جماد أول 1445
شناسه خبر : 10128
  پرینتخانه » اجتماعی, اسلایدر تاریخ انتشار : 03 تیر 1400 - 7:56 |

سیر تا پیاز حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در نقده

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده عصر چهارشنبه به خبر نخست رسانه ها تبدیل شد و موجی از حزن را بین اصحاب رسانه ایجاد کرد؛ این آخرین سفر ۲ خبرنگار ایرنا وایسنا بود که اجازه نداد قلم آنان به نوشتن آخرین خبر خود برسد.
سیر تا پیاز حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در نقده

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، حوالی ساعت ۱۸ روز چهارشنبه بود که نخستین خبر در خصوص واژگونی خودرو حامل خبرنگاران اعزامی از تهران به نقده برای بازدید از طرح تونل انتقال آب به دریاچه اورمیه در کانال های خبری مخابره شد.

در ابتدا، ترجیح دادم که این خبر را شایعه ای برای خود تصور کنم اما دقایقی بعد، تماس رییس خبرگزاری، اتقان این خبر را تایید کرد و اولین عکس ها نیز در گوشی من پدیدار شد.

“واژگونی خودرو خبرنگاران در نقده”، ” ۲ فوتی در واژگونی اتوبوس خبرنگاران در جنوب آذربایجان غربی”، “۲ نقر از خبرنگاران رسانه های کشوری در نقده بر اثر واژگونی اتوبوس جان باختند.” و “خبرنگار ایرنا در حادثه واژگونی اتوبوس در جنوب آذربایجان غربی جان خود را از دست داد.” اینها همه تیترهایی بود که در چند دقیقه شبکه های اجتماعی را پر کرد.

بلافاصله برای بررسی صحت و سقم حادثه به باقر بهرامی، رییس اورژانس آذربایجان غربی زنگ زدم؛ او نیز خبر را تایید  کرد و گفت: متاسفانه ۲ نفر از خبرنگاران در این حادثه جان خود را از دست داده اند و بیشتر از ۲۰ نفر زخمی شدند.

“ریحانه یاسینی” و “مهشاد کریمی”، آن ۲ خبرنگاری بوده اند که ظاهرا در زیر اتوبوس واژگون شده در جاده باریک منتهی به تونل انتقال آب به دریاچه مانده بودند و در دم جان خود را از دست داده بودند.

با غلبه بر احساسات خبرنگاری خود به خاطر از دست دادن ۲ همکار، سعی کردم به کار خود برای اطلاع رسانی بپردازم چرا که برای یک خبرنگار، احساسات در رده دوم اهمیت نسبت به ادای وظیفه قرار دارد.

خبرنگاران ایرنا و ایسنا در واژگونی اتوبوس در نقده جان باختند

رییس مرکز فوریتهای پزشکی آذربایجان غربی گفت: واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران اعزامی از تهران به پیرانشهر ۲۱ مصدوم و ۲ فوتی داشت که این ۲ نفر خبرنگاران ایرنا و ایسنا هستند.

باقر بهرامی افزود: طبق اطلاعات اولیه ارسالی ۲ بانوی خبرنگار به نام های ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی دو تن از خبرنگاران پر تلاش، متعهد و دلسوز ایرنا و ایسنا در این حادثه جان باختند.

وی بیان کرد: خبرنگاران مصدوم به بیمارستان امام خمینی (ره) نقده منتقل شده و در حال درمان هستند.

وی اضافه کرد: بالگرد هلال احمر استان برای انتقال خبرنگاران مصدوم به اورمیه اعزام شده است.

دقایقی پس از این خبر، حضور استاندار آذربایجان غربی در بیمارستان نقده (در ۸۵ کیلومتری اورمیه) مخابره شد؛ محمدمهدی شهریاری به محض دریافت خبر تصادف خبرنگاران به نقده سفر کرده و در بیمارستان حاضر شده بود و مسوولان بهداشتی درمانی و حوزه محیط زیست و ستاد احیای دریاچه اورمیه نیز به همراه او حاضر شده بودند.

چهار خبرنگار مصدوم حادثه واژگونی اتوبوس با بالگرد به اورمیه اعزام شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: چهار نفر از خبرنگاران مصدوم حادثه واژگونی اتوبوس نقده به اورمیه اعزام و تحت درمان قرار گرفتند.

دکتر جواد آقازاده افزود: “محمدمهدی گوهری”، “ابراهیم نژاد رفیعی”، “مرتضی محمدصادقی” و “حسن ظهوری ” چهار مصدوم اعزام شده به اورمیه هستند.

وی اضافه کرد: افراد دیگری هم که مصدومیت جزئی داشته اند، با اتوبوس آمبولانس به اورمیه اعزام می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اظهار کرد: این حادثه ۲ فوتی داشت .

آقازاده گفت: وضعیت درمانی این خبرنگاران با حساسیت در حال مدیریت است و مشکلی وجود ندارد.

همانطور که آقازاده قول داده بود، دقایقی بعد از این مصاحبه، دیگر مصدومانی که وضعیت به نسبت بهتری داشتند با استفاده از آمبولانس ها و اتوبوس آمبولانس ها به بیمارستان امام خمینی (ره) اورمیه اعزام شدند.

این افراد اتوبوس واژگون شده در نقده حامل ۲۶ نفر بود؛ فقط ۲ نفر فوت کرده اند

اتوبوس واژگون شده در نقده حامل ۲۶ نفر بود؛ فقط ۲ نفر فوت کرده اند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی همچنین با بیان اینکه اتوبوس واژگون شده در نقده، حامل ۲۶ نفر شامل ۲۰ خبرنگار بود که همه آنان مصدوم یا کشته شده اند؛ اظهار کرد: از این تعداد، ۲۰ نفر خبرنگار، چهار نفر عضو ستاد احیای دریاچه اورمیه و ۲ نفر نیز راننده و کمک راننده بودند.

آقازاده اضافه کرد: متاسفانه در این حادثه ۲ نفر از خبرنگاران جان خود را از دست داده اند.

وی اظهار کرد: حال بسیاری از مصدومان این حادثه مناسب بوده و تنها چهار نفر به بیمارستان امام خمینی (ره) اورمیه اعزام شده اند.

اسامی حادثه دیدگان در این حادثه اعلام شد؛

محمدمهدی گوهری، علی شریف زاده، صدرا محقق، آسیه اسحاق، کمال عثمان پور، ندا اکبری، زینب رحیمی، زهرا کشوری، سعید بیداد، رباب باباخان، آیسان زرفام، کیمیا عبدالله پور، سهیل فرجی، زهرا رفیعی، مرتضی محمدزاده، ابراهیم نژاد رفیعی، مرتضی محمدصادق، حسن ظهوری، محمدرحیم مقدس، فروغ فکری، علی حاجی مرادی این افراد را شامل می شود.

پس از آن، مسوولان کشوری و استانی ضمن ارسال پیام تسلیت، پیگیری سریع قضیه و رسیدگی به وضعیت مصدومان و همچنین بررسی کامل مسوولان حادثه را مورد تاکید قرار دادند.

رئیس جمهوری جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در پیامی جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا درپی حادثه غم انگیر واژگونی اتوبوس در نقده را تسلیت گفت.

در متن پیام تسلیت رئیس جمهوری آمده است: حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط زیست کشور در استان آذربایجان غربی و جان باختن ۲ بانوی خبرنگار و مجروح شدن تعدادی از آنان، موجب اندوه و تاثر عمیق شد.

وی افزود: اینجانب ضمن تکریم خدمات ارزشمند این خبرنگاران پرتلاش رسانه های کشور که دغدغه ای جز خدمت به میهن اسلامی را نداشتند، با خانواده های داغدیده و اصحاب رسانه کشور ابراز همدردی می کنم و از درگاه خداوند متعال برای جانباختگان حادثه علو درجات و برای مجروحان آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: لازم است دستگاه های مسئول ضمن دلجویی از خانواده های این عزیزان سفر کرده، سریعا علل وقوع حادثه را بررسی و نسبت به ارایه گزارش آن اقدام کنند.

جهانگیری جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در توئیتی جان باختن ۲خبرنگار محیط‌زیست خبرگزاری های ایرنا و ایسنا را در حادثه غم انگیر واژگونی اتوبوس در نقده تسلیت گفت.

جهانگیری در این توئیت نوشت: خبر حادثه سقوط خودرو خبرنگاران و درگذشت دو عزیز خبرنگار بسیار تاثرانگیز بود.

وی افزود: به جامعه خبرنگاران کشور و خانواده های داغدیده عرض تسلیت دارم.

جهانگیری گفت: امیدوارم دوستان خبرنگار آسیب دیده هرچه زودتر سلامتی خود را بازیابند. که روز هجر سیه باد و خانمان فراق.

واعظی جان باختن خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس را تسلیت گفت

محمود واعظی رئیس دفتر جمهوری در پیامی در اینستاگرام جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را حادثه غم انگیر واژگونی اتوبوس در نقده تسلیت گفت.

واعظی در این یادداشت نوشت: سانحه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در استان آذربایجان غربی و درگذشت دو بانوی خبرنگار مایه تاسف و تاثر شد.

او ادامه داد: این عزیزان برای انعکاس یک موفقیت محیط زیستی کشور به منطقه سفر کرده بودند اما متاسفانه دچار حادثه شدند و جامعه رسانه ای کشور را داغدار کردند.

واعظی گفت: اینجانب ضایعه درگذشت سرکار خانم‌ها مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی را به جامعه رسانه ای، دو خبرنگار وزین ایسنا و ایرنا، همکاران، بازماندگان و خانواده های این دو عزیز، خصوصا همسر مرحوم یاسینی جناب آقای بهراد مهرجو روزنامه نگار با سابقه مطبوعات کشور تسلیت عرض می کنم.

البته واعظی ضمن تماس با استاندار آذربایجان غربی و بررسی چند و چون این اتفاق ناگوار، پیگیری کامل ماجرا را نیز مورد تاکید قرار داده بود.

نوروزپور جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

محمدرضا نوروزپور در پیامی نوشت: با تاسف فراوان در حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست در نقده ۲ نفر از همکاران عزیزمان در خبرگزاری های ایرنا و ایسنا را از دست دادیم.

متاسفانه بار دیگر داغدار خبرنگارانی شدیم  که جان خود را در مسیر انجام وظیفه گذاشتند و به سفری بی بازگشت رفتند. آنها که می رفتند تا با مخابره گزارشی از احیای دریاچه اورمیه ، احیاگر امید در جامعه باشند، داغی بر دل جامعه رسانه ای و خانواده های خود شدند. اینجانب درگذشت خانم ها ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران متعهد و متخصص حوزه محیط زیست را به جامعه خبری، همکاران رسانه ای آنها در خبرگزاری های ایرنا و ایسنا، همکاران عزیزم در اداره کل چندرسانه ای خبرگزاری ایرنا، کلیه خبرنگاران و فعالان حوزه محیط زیست و خانواده های گرانقدر این دو عزیز سفر کرده و  بویژه دوست و همکار رسانه ای عزیزم جناب آقای بهراد مهرجو که هم اکنون داغدار همدم، همسر و همسفر خود ریحانه یاسینی شده است، تسلیت و تعزیت عرض می کنم.

از خداوند رحمان برای این عزیزان سفر کرده طلب مغفرت و آمرزش و برای بازماندگان ایشان صبر و اجر مسئلت می کنم. همچنین برای سایر همکاران رسانه ای عزیزم که در این حادثه تلخ مصدوم و مجروح شده اند آرزوی سلامتی و بهبودی کامل دارم. امیدوارم دستگاه های مسئول کشوری و استانی پیگیری های لازم در خصوص بررسی علل بروز این حادثه را در دستور کار قرار داده و همکاری شایسته ای برای کاستن از آلام و دغدغه های خانواده های مصدومان عزیز این حادثه به عمل آورند.

کلانتری از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران عیادت کرد

عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست با حضور در بیمارستان امام خمینی (ره) اورمیه از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در حوالی شهرستان نقده عیادت کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که برای پیگیری حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران به منطقه سفر کرده با حضور در بیمارستان امام خمینی(ره)  اورمیه ضمن عیادت از مصدومان این حادثه تلخ در حال پیگیری علل حادثه و رسیدگی به وضعیت سایر خبرنگاران است.

جزئیات حادثه

سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه‌ای ضمن تسلیت مجدد بابت درگذشت دو تن از خبرنگاران ارزشمند محیط زیست، جزئیاتی از سفر خبرنگاران برای بازدید از پروژه‌های احیای دریاچه اورمیه منتشر کرد؛ با دعوت ستاد احیای دریاچه اورمیه از صبح روز چهارشنبه تور رسانه‌ای برای بازدید از پروژه‌های عمرانی این ستاد آغاز شد.

در این سفر دو روزه ۲۰خبرنگار از رسانه‌های کشور به همراه ۴ نفر از کارکنان روابط‌عمومی سازمان محیط زیست و ۲ نفر از کارکنان ستاد احیا دریاچه اورمیه برای بازدید از پروژه‌های احیا دریاچه اورمیه ساعت ۶:۳۰ صبح از فرودگاه مهرآباد تهران به اورمیه سفر کردند.

گروه اعزامی از تهران پس از رسیدن به اورمیه با اتوبوس تهیه شده توسط اداره‌کل محیط زیست استان آذربایجان غربی برای بازدید از تونل زاب در شهرستان پیرانشهر اعزام شدند.

ظهر امروز خبرنگاران از طریق لوکوموتیو وارد تونل شدند و پس از بازدید از  تونل زاب حوالی ساعت ۶ بعدازظهر برای استراحت و صرف ناهار به محل سد کانی‌سیب مراجعت می‌کنند که متاسفانه اتوبوس حامل خبرنگاران و تیم اعزامی بر اثر نقص فنی واژگون می‌شود.

بعد از این حادثه تلخ بلافاصله نیروهای امدادی هلال احمر و اورژانس به محل حادثه اعزام می‌شوند و مصدومان را به بیمارستان امام‌خمینی شهرستان نقده اعزام می‌کنند.

بر اثر این حادثه متاسفانه دو خبرنگار برجسته حوزه محیط‌زیست خانم‌ها ریحانه یاسینی از خبرگزاری ایرنا و مهشاد کریمی از خبرگزاری ایسنا بر اثر جراحات وارده فوت می‌کنند.

در این حادثه ۱۷ نفر دیگر دچار مصدومیت شدند که ۴ نفر از این مصدومان جهت ادامه مداوا به اورمیه اعزام شدند و ۱۳ نفر دیگر به صورت سرپایی در حال مداوا هستند.

اما هرچه که از این حادثه ماند، ناراحتی و تاسف از به پایان نرسیدن این خبرنگاران بود و آنان نتوانستند آخرین خبر خود را به پایان برسانند و خود به خبری برای رسانه ها تبدیل شدند.

| منبع خبر : خبرگزاری ایرنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.