Tuesday, 24 May , 2022
امروز : سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱ - 23 شوال 1443
شناسه خبر : 14636
  پرینتخانه » اسلایدر, گزارش خبری تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1401 - 21:52 |

دستاوردهای سفر هیات ورزشی و اقتصادی بلگراد به اورمیه

دیپلماسی ورزشی یکی از راه‌های مهم برای ارتقا و توسعه ورزش و همچنین ترویج فرهنگ ایرانی - اسلامی است و سفر هیات ورزشی، اقتصادی آکادمی ورزش بلگراد به اورمیه می‌تواند آغازی برای تحقق این امر مهم در استان آذربایجان غربی باشد.
دستاوردهای سفر هیات ورزشی و اقتصادی بلگراد به اورمیه

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، بعد از امضای پیش نویس تفاهم‌نامه اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی با استان وان ترکیه که زمستان سال گذشته امضا شد، هیات ورزشی اقتصادی بلگراد کشور صربستان نیز در هفته جاری سفری به اورمیه داشت و پیش نویس تفاهم‌نامه‌ایی نیز بین طرفین امضا شد.

در این تفاهم‌نامه که پیش نویس آن در اورمیه امضا شد، تبادل تیم های ورزشی بین دو طرف، برگزاری اردوهای آموزشی و تدارکاتی در رشته‌های مختلف ورزشی، تبادل دانش در حوزه ورزش از طریق اعزام مربیان و داوران، برگزاری مسابقات ورزشی براساس مقررات بین المللی، همکاری داوران تیم میهمان در حین برگزاری مسابقه، همکاری در توریسم و سرمایه گذاری‌ در بخش ورزشی، برگزاری مسابقات ورزشی چند جانبه، تورنمنت بین المللی و اردوهای مشترک ورزشی، دیدارو سفرهای متقابل رؤسای سازمان های ورزشی، عهده دار شدن هزینه سفر و اقامت میهمان توسط میزبان گنجانده شده است.

همکاری آذربایجان‌غربی و بلگراد زمینه‌ساز توسعه و رشد ورزش

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی افزود: هیات صربستانی طی سه روز سفر، بازدید از اماکن ورزشی، امکانات شهر اورمیه و دیدار با هیات‌ها، ادارات شهرستانی و دانشگاه اورمیه ، از شرایط شهر اورمیه و استان آذربایجان‌غربی ابراز رضایت کرده و همکاری با یکدیگر را بسیار تاثیرگذار دانستند.

سجاد بیرامی گفت: در تفاهمی که با هیات بلگراد کشور صربستان انجام شد قرار بر همکاری‌های مختلف ورزشی در زمینه‌ها انتقال تجربیات و دانش، مراوده مربی و بازیکن، برگزاری اردوها و دیدارهای مشترک، سرمایه گذاری و توریسم ورزشی به توافق انجامید.

وی ادامه داد: بی شک برقراری این ارتباط ها می‌تواند منجر به تبادل تجربیات و ارتقای ورزش و شرایط استان شود و کشور صربستان به عنوان یکی از کشورهای مهم در حوزه ورزش در این همکاری شرایط قابلی برای آذربایجان‌غربی رقم خواهدزد.

بیرامی اضافه کرد: تلاش برای ارتقای ورزش استان یکی از مواردیست که برای انجام آن تلاش می‌کنیم و در این خصوص همراهی همه جامعه ورزش از هیات‌ها و ادارات شهرستانی، مربیان و ورزشکاران می‌تواند کمک شایانی به این موضوع داشته باشد و همکاری با کشورهای صاحب سبک و برقراری ارتباط با آنها در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی یادآور شد: ظرفیت‌های مختلف استان همچنین باعث تبادل دانش و توجه باشگاه های کشور صربستان به این منطقه خواهدشد.

همکاری در زمینه‌های مختلف گسترش خواهدیافت

رییس آکادمی ورزشی بلگراد افزود: ایران یکی از کشورهای پیشرو در رشته‌های مختلف است و صربستان نیز در رشته‌هایی چون والیبال، بسکتبال و فوتبال یکی از کشورهای برتر است و با توجه به همکاری که آکادمی از سال‌ها قبل ابتدا با تهران آغاز کرده، استان آذربایجان‌غربی می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر و تبادل تجربیات باشد.

سینیشا یاسنیچ گفت: این همکاری‌ها می‌تواند در زمینه اعزام و تبادل مربیان و ورزشکاران، برگزاری مسابقات، سرمایه‌گذاری در زمینه اماکن ورزشی و توریسم ورزشی انجام گیرد.

وی اضافه کرد: با امضای پیش‌نویس تفاهم نامه، هیات استان آذربایجان‌غربی برای بیست و پنجمین سالگرد تاسیس آکادمی ورزش بلگراد به صربستان دعوت شده تا مراحل تکمیل این تفاهم نامه انجام گیرد.

یاسنیچ یادآور شد: همچنین از نظر فرهنگی و با توجه به شرایط غنی ایران، دو طرف می‌توانند تجربیات هم را در این زمینه نیز به اشتراک بگذارند تا جوانان دو کشور بتوانند با ارزش‌های والای انسانی و اجتماعی بیش از پیش پرورش یابند.

رییس آکادمی ورزشی بلگراد استان آذربایجان‌غربی و اماکن ورزشی اورمیه را غنی عنوان کرد و افزود: سرمایه‌گذاری برای توسعه، بازسازی و مرمت این اماکن یکی از موضوعاتیست که می‌توان در آینده بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دیپلماسی ورزشی، نقطه عطفی در توسعه و گسترش ورزش استان است

کارشناس ورزشی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به جایگاه ورزش در جوامع و نقش دیپلماسی ورزش در توسعه علمی و عملی ورزش، حضور هیات ورزشی آکادمی ورزش بلگراد از کشور صربستان در استان آذربایجان‌غربی بویژه دانشگاه اورمیه می‌تواند بعنوان نقطه عطفی در توسعه و گسترش همکاری‌های فی مابین باشد.
احمد نوری گفت: با توجه به وجود اماکن و فضاهای ورزشی مناسب و همچنین دانشکده علوم ورزشی و مدیریت تربیت بدنی دانشگاه که از اساتید کارشناسان و خبرگان ورزشی بهره می‌برند، ایجاد تعاملات بین‌المللی در چهارچوب تفاهم‌نامه‌های منعقده، می‌تواند راهگشای مسیر توسعه دیپلماسی ورزشی استان و خصوصا دانشگاه باشد.
وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های علمی و عملی و تبادل دانش و تجربیات از دیگر ره‌آوردهای این همکاری‌ها خواهدبود.
این کارشناس ورزشی اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینارهای علمی و پژوهشی با همکاری دوجانبه، اعزام اساتید، مربیان و ورزشکاران به اردوهای کوتاه و بلند مدت بویژه در رشته‌هایی که نیاز به آنها در استان احساس می‌شود و برگزاری اردوهای مشترک و همچنین همکاری در زمینه ارتقای دانش مربیان با تاسیس شعبه آکادمی ورزش بلگراد در استان و ایجاد نمایندگی جهت توسعه همکاری‌ها می‌تواند کمک موثری به ورزش آذربایجان‌غربی و شهر اورمیه داشته باشد.
نوری گفت: امروزه ورزش به‌عنوان یک صنعت مهم مطرح است و بی‌شک استفاده از تبادل تجربیات با سایر کشورها و همچنین بهره‌مندی از حضور سرمایه‌گذاران سایر کشورها برای ایجاد زیرساخت‌های قوی می‌تواند تحولی مهم در ورزش داشته باشد و مشکلات موجود در برخی ضعف‌ها را مرتفع سازد و استان آذربایجان‌غربی را به یک قطب مهم در عرصه ورزش تبدیل کند.
وی اضافه کرد: ایجاد و توسعه روابط بین‌المللی در حیطه ورزش نه تنها از بعد ورزشی بلکه از بعد فرهنگی و اجتماعی نیز منجر به دستاوردهای خوبی در آینده خواهد شد و باعث صدور فرهنگ ایرانی و اسلامی به سایر کشورها می‌شود.

نویسنده : سینا افشاریان | منبع خبر : خبرگزاری ایرنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.