Saturday, 10 December , 2022
امروز : شنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۱ - 17 جماد أول 1444
شناسه خبر : 1433
  پرینتخانه » اجتماعی, گزارش خبری, ورزشی تاریخ انتشار : 19 دی 1398 - 12:50 |
به داد فرهنگسرای جوان برسید

جوان؛ فرهنگسرای بدون صاحب

فرهنگسرا تا سال گذشته تحت مدیریت استانداری بود اما از دیماه ۹۷ طبق تفاهم نامه فی مابین استانداری با اداره‌ی کل ورزش و جوانان، اماکن ورزشی فرهنگسرا به این اداره کل تحویل داده شد. اگر چه این اقدام با هدف بهره مندی بیشتر جوانان از آن مجموعه، ابتدا بسیار جالب و شایسته بنظر می‌رسید، اما طولی نکشید که عدم مدیریت صحیح، تمام معادلات را به هم ریخت و فرهنگسرا تبدیل به آزمایشگاهی شد که هر کسی هربلایی خواست سرش آورد.
جوان؛ فرهنگسرای بدون صاحب

فرهنگسرا تا سال گذشته تحت مدیریت استانداری بود اما از دیماه ۹۷ طبق تفاهم نامه فی مابین استانداری با اداره‌ی کل ورزش و جوانان، اماکن ورزشی فرهنگسرا به این اداره کل تحویل داده شد. اگر چه این اقدام با هدف بهره مندی بیشتر جوانان از آن مجموعه، ابتدا بسیار جالب و شایسته بنظر می‌رسید، اما طولی نکشید که عدم مدیریت صحیح، تمام معادلات را به هم ریخت و فرهنگسرا تبدیل به آزمایشگاهی شد که هر کسی هربلایی خواست سرش آورد.

مطابق آن تفاهم نامه، علاوه بر اماکن ورزشی کارکنان فرهنگسرا منبعد کارمند اداره کل ورزش و جوانان محسوب می‌شدند. اما طی یکسال گذشته قراردادی با آنها منعقد و حق بیمه‌ای نیز برای آنان واریز نشده است. درواقع فرهنگسرای جوان در حال پاسکاری بین استانداری و ورزش جوانان است و این وسط پرسنل فرهنگسرا و جوانان اورمیه بیشترین زیان را از این سوءمدیریت دیده اند.

هم اکنون، یکی از کارمندان استانداری در محل فرهنگسرای جوان بدون هیچ کارمندی رییس قسمت اداری است و به بیانی نقش او در این مسئولیت فقط اجاره دادن اتاق هاست.

در سال گذشته با حکم چمن گلی، مدیر کل پیشین ورزش و جوانان، قهرمانی رییس مجموعه ی فرهنگی ورزشی فرهنگسرا شد. طولی نکشید که ورزش و جوانان امکانات ورزشی فرهنگسرا را طی قراردادی به هیات ورزش های همگانی در ازای مبلغ ماهیانه ۶ میلیون و سیصدهزارتومان اجاره داده که اینک دبیر هیات ورزش های همگانی، مسئول اماکن ورزشی است.
از طرفی اداره کل ورزش و جوانان که مدتی به دلیل پاره‌ای مسائل خانه جوانان، واقع در خیابان دانش را تعطیل کرد هنوز جایی برای آن دست و پا نکرده است. این در حالی است که برخی از کارمندان اداره کل که در حوزه‌ی امور جوانان فعالیت دارند به فرهنگسرای جوان نقل مکان کرده‌اند و عملا فرهنگسرای جوان تبدیل به قسمتی از ساختمان اداری ورزش و جوانان شده و سمن ها همچنان بدون خانه جوانان و بلاتکلیف هستند و مکانی برای فعالیت های خود ندارند.

در این مدت که اداره کل ورزش و جوانان مدیریت فرهنگسرا را در دست گرفته هیچ حرکتی در آنجا انجام نشده. سمنها و گروههای ورزشی و هنری که قبلا در فرهنگسرای جوان کار می کردند یا آنجا را ترک کرده اند یا کلا بلاتکلیف هستند. اجاره اماکن فرهنگسرا گرانتر از قبل است؛ در حالیکه قرار بود امکانات فرهنگسرا برای عموم مردم و جوانان رایگان باشد.

از بدو تاسیس فرهنگسرا در سال ۷۴ این مجموعه بصورت هیات امنایی مدیریت می‌شد. اما با توجه به تغییراتی که در سال ۹۷ ایجاد و به موجب همان تفاهم نامه بخشی از امکانات فرهنگسرا به اداره‌ی کل ورزش و جوانان واگذار شد. برای پیگیری آخرین وضعیت این فرهنگسرا سراغ برخی از اعضای هیات امنای آن رفتیم.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی، مدیرکل امور اداری و مالی و مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در این خصوص یا اظهار بی اطلاعی کردند یا از پاسخ دادن طفره رفتند.

پیگیری های خبرنگار پایگاه خبری اورمیه به اینجا رسید که این فرهنگسرا رییس ندارد و هر بخش توسط یک نهاد یا دستگاه از جمله استانداری، ورزش و جوانان و جهاد دانشگاهی اداره میشود.

هیات ورزش های همگانی هیچ گونه اختیار قانونی در خصوص پرداخت بیمه کارکنان ندارد

رییس هیات ورزش های همگانی گفت: با وجود کاهش درآمدهای فرهنگسرا به خاطر واریز برخی درآمدها به حساب فرهنگسرای جوان و مضاف بر این پرداخت شصت و سه میلیون ریال اجاره ماهیانه به اداره ورزش و جوانان اورمیه تا به امروز با مدیریت و کاهش هزینه های زاید و غیر ضروری حقوق پرسنل پرداخت گردیده.

سید علی رضوی افزود: مشکل موجود بیمه پرسنل شاغل هست که باید از طریق اداره کل ورزش و جوانان انجام پذیرد و هیات ورزش های همگانی هیچ گونه اختیار قانونی در این خصوص ندارد.

رئیس گروه توسعه منابع وپشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان هم گفت: در حال حاضر بخش کتابخانه در اختیار جهاد دانشگاهی، اماکن ورزشی در اختیار اداره کل ورزش و جوانان و بخش اداری فرهنگسرای جوان در اختیار استانداری است.

قهرمانی افزود: در گذشته طی جلسه ای به آقای شهریاری پیشنهاد دادیم به خاطر ساماندهی وضعیت این مجموعه یا بطور کامل مدیریت آنجا به ورزش و جوانان واگذار شود و یا مثل سابق زیر نظر استانداری باشد که طبق موافقت استاندار قرار شد دیوان محاسبات کار کارشناسی انجام دهد و سپس نظر خود را اعلام کند که تا کنون نتیجه تایید یا رد نشده است.

آزموده را آزمودن خطاست!
ورزش و جوانان در مدیریت فرهنگسرا با شکست مواجه شده، استاندار آذربایجان غربی می‌تواند طبق روال گذشته با بازگرداندن فرهنگسرا به استانداری و با تعیین مدیر منصوب از سوی استانداری، این وضعیت نابسامان را که نه به نفع کارمندان است و نه جوانان پایان دهد.

نادیده گرفتن چنین پتانسیل های عظیم قطعا به فعالیتهای جوانان و ورزشکاران آسیب جدی وارد میکند که نباید از آن به سادگی گذشت.
اگر هیات ورزشهای همگانی اجازه ای برای پرداخت بیمه های کارکنان ندارد و تخلف محسوب می‌شود، پس واگذاری چنین مجموعه‌ی عظیمی همراه با کارمندان چرا باید اساسا انجام می‌گرفت و مطابق کدام فراخوان یا تشریفات قانونی بوده است؟
آیا زمان پایان دادن به این وضعیت اسفناک و ساماندهی فرهنگسرای جوان از سوی استاندار هنوز فرا نرسیده است؟

نویسنده : مریم عزیزی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.