Wednesday, 29 November , 2023
امروز : چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲ - 17 جماد أول 1445
شناسه خبر : 4954
  پرینتخانه » اقتصادی, سیاسی تاریخ انتشار : 05 شهریور 1399 - 8:38 |
در سفر سفیر اتریش در ایران به آذربایجان‌غربی:

تاکید استاندار آذربایجان‌غربی بر خواهرخواندگی اورمیه و سالزبورگ اتریش

در دیدار سفیر اتریش در ایران با استاندار آذربایجان‌غربی بر لزوم افزایش مراودات تجاری و اقتصادی بین این استان با اتریش و خواهرخواندگی اورمیه با سالزبورگ تاکیدشد.
تاکید استاندار آذربایجان‌غربی بر خواهرخواندگی اورمیه و سالزبورگ اتریش

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، سفیر اتریش در ایران با استاندار آذربایجان‌غربی، شهردار اورمیه و فعالین اقتصادی استان دیدار کرد.

دیدار استاندار آذربایجان‌غربی و سفیر اتریش در ایران

در این دیدار، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی گفت: زندگی زیبای اقوام در این سرزمین “آذربایجان‌غربی” این ظرفیت را داراست تا برای تقویت مناسبات فرهنگی با کشور اتریش به عنوان قطب فرهنگی اروپا، دو شهر سالرزبورگ و اورمیه خواهر خوانده شوند و فرهنگ این ویژگی برجسته را دارد تا عامل پیشرفت در توسعه روابط باشد.
وی در ادامه با اشاره توانمندیهای اتریش در حوزه های مختلف خواستار همراهی و سرمایه گذاری مشترک این کشور در توسعه پیست اسکی اورمیه، بازیافت زباله و خط اتوبوس برقی اورمیه شد.

استفان شلتس سفیر اتریش در ایران هم با اشاره به پیشینه روابط تاریخی ایران و اتریش، گفت: دو سال گذشته ۷۰۰ سال ارتباط مستند بین دولت، ۵۰۰ سال مشارکت بین طرفین و ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک بین دو طرف را گرامی داشتیم‌ و کمتر کشوری را می توان یافت که از این پیشینه تاریخی و غنی در روابط بین دو طرف برخودار است.
شلتز افزود: یکی از افتخارات اتریش مشارکت در تحولات مثبت ایران از جمله تاسیس پست، ایجاد تاسیسات فنی و مهندسی، راه آهن بوده است.
شلتز به ظرفیت های عظیم آذربایجان غربی در کشاورزی، گردشگری و نیروی ماهر اشاره کرد و گفت: از سرمایه گذاری در حوزه های مختلف استان استقبال می کنیم.
وی کشاورزی ارگانیک و گردشگری را دو راهبرد اصلی همکاری های مشترک طبق علاقمندی تجار استان برشمرد و ادامه داد: علاقه داریم تا در حمایت از صنایع و بنگاه های کوچک نیز همکاری داشته باشیم.
سفیر اتریش در ایران تصریح کرد: یکی از الزامات همکاری این است که شرکت ها و مجموعه های علاقمند در اتریش دفتر نمایندگی تاسیس کنند.
شولتز تقویت مناسبات فرهنگی و برگزاری مناسبت های مشترک فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و افزود: باعث افتخار است برای نزدیکی هرچه بیشتر چندین فعالیت فرهنگی در آذربایجان غربی برگزار کنیم.

دیدار سفیر اتریش در ایران با فعالین اقتصادی آذربایجان‌غربی

نشست مشترک اقتصادی سفیر اتریش در ایران با فعالین اقتصادی آذربایجان‌غربی جهت بررسی راهکارهای توسعه روابط تجاری و اقتصادی برگزار شد.

استفان شلتز سفیر اتریش در نشست مشترک با فعالین اقتصادی این استان، با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی در واقع دروازه ورود به اروپا برای ایران و خاورمیانه بوده و از نظر جایگاه باید اهمیت خاصی برای این استان قائل شد گفت : قدیمی ترین رابطه تاریخی میان اتریش و یک کشور از این منطقه متعلق به ایران بوده که یک رابطه هفت صد ساله بوده و رابطه اقتصادی دو کشور مربوط به ۱۶۰ سال قبل بوده و مهم ترین اصل در این رابطه قابل اطمینان و قابل پیشبینی بودن دو طرف میباشد و در تمامی مقاطع چه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و چه برجام اولین رابطه از طرف اتریش برقرار شده است که این خود گویای اهمیت ایران را برای جمهوری اتریش میباشد.
وی با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور گفت : نگاه ما به ایران بعنوان یک شریک تجاری همتراز بوده و هیچگاه رویکردی استعماری و استسماری نداشته است و تلاش ما این است که روابط دوجانبه توسعه یابد و هدف این سفر بازگرداندن اعتماد میان شرکتهای اتریشی و شرکتهای مستقر در آذربایجان غربی بوده که بازیگردان های اصلی روابط اقتصادی دو کشور میباشند و امیدواریم از این طریق بتوانیم ایران را از فایده های برجام بهره مند نماییم.

احمد دلیری نائب رییس اتاق اورمیه در نشست مشترک اقتصادی با سفیر جمهوری اتریش ضمن معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی و تجاری آذربایجان‌غربی پرداخت و گفت: آذربایجان‌غربی دروازه ایران برای ورود به اروپا بوده و با هم مرزی با سه کشور عراق،ترکیه و آذربایجان دارای موقعیتی ویژه در میان سایر نقاط کشور میباشد.
وی در ادامه با اشاره به پتانسیل های گردشگری آذربایجان غربی گفت:وجود اقوام و ادیان مختلف ،دریاچه زیبای اورمیه بعنوان دومین دریاچه شور جهان و بالغ بر هزار و شش صد اثر تاریخی و طبیعی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی بوده و شاید بعنوان دروازه اروپا در جذب گردشگر با کمک سفیر محترم بتوان گام های محکمی در این خصوص برداریم.
دلیری با اشاره به پتانسل های کشاورزی استان و صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان غربی بعلت کیفیت مطلوب به اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس و اورسیا گفت:بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی در تراز پنج استان اول کشاورزی و صنایع تبدیلی ایران میباشد و وجود سی صد هزار اراضی زراعی ، چهارصد هزار اراضی دیم و صد و بیست هزار اراضی باغی یکی از پتانسیلهای مهم استان که هشتاد درصد مردم در این حوزه فعال هستند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.