Sunday, 10 December , 2023
امروز : یکشنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۲ - 28 جماد أول 1445
شناسه خبر : 8352
  پرینتخانه » اجتماعی, اسلایدر تاریخ انتشار : 14 اسفند 1399 - 20:31 |

برخی مسئولان در احیای دریاچه اورمیه کارشکنی می‌کردند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشکر از تلاش‌هایی که طی سال‌های گذشته در زمینه احیای دریاچه اورمیه صورت گرفته، از برخی مسئولان و مدیران در این زمینه گله کرد و گفت: ما در کشور هنوز به توسعه ‍‍پایدار اعتقاد نداریم.
برخی مسئولان در احیای دریاچه اورمیه کارشکنی می‌کردند

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، عیسی کلانتری در مراسم تجلیل از خدمات تلاشگران احیای دریاچه اورمیه که امروز برگزار شد، ضمن بیان اینکه مساله خشک شدن دریاچه اورمیه از سال ۱۳۷۴ مطرح شده بود، گفت: طی این سال‌ها تلاش‌های زیادی در زمینه احیای دریاچه اورمیه صورت گرفت اما گوش شنوایی وجود نداشت چراکه هنوز نیز با وجود گذشت ۲۱ سال از قرن ۲۱ به توسعه ‍‍پایدار اعتقادی نداریم.

وی ادامه داد: توسعه کشت‌های ‍‍پر آب‌بر مانند چغندر در حاشیه دریاچه اورمیه و سدهای در دست ساخت از عوامل خشک شدن دریاچه اورمیه بود که در دولت اصلاحات نسبت به آن هشدار داده بودیم اما معصومه ابتکار – رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست – در نامه‌ای به رییس جمهوری ‍‍پاسخ داد که خطری دریاچه اورمیه را تهدید نمی‌کند. با این حال در‍‍پی ‍‍پیگیری‌ها کارگروه احیای دریاچه اورمیه در سال ۹۰ تشکیل شد اما اقدامی جدی در زمینه احیای دریاچه اورمیه انجام نشد چراکه تصمیم‌گیری بلند مدت برای دولتمردان و سیاستمداران دشوار است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه اورمیه ضمن بیان اینکه آن زمان به مسئولان وقت اعلام کرده بودیم کل تولیدات بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه اورمیه حداکثر چهار درصد تولیدات بخش کشاورزی کل کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: آن زمان کل تولیدات کشاورزی ۳۵ میلیارد دلار بود که ۴ درصد آن برابر با ۱ میلیارد و ۴۰۰ دلار می‌شد درحالی‌که  طی یک مدت ۳۰ ساله ‍‍پیش‌بینی شده بود که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار خسارت به کشور وارد خواهد شد و یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: حسن روحانی سال ۸۹ زمانی‌که رییس مرکز تحقیقات استراتژیک بود به‌خوبی نسبت به این مساله آگاه شد. آقای روحانی نه اکولوژیست، نه متخصص کشاورزی و بهداشت و محیط زیست است اما یک استراتژیست کلان‌نگر است که زمانی که با این مسائل آشنا شد گفت که باید بدون توجه به مسائل اقتصادی به هر قیمتی دریاچه اورمیه را احیا کنیم. زمانی‌که روحانی کاندیدا شد بی‌ربط نگفت که اولین مصوبه من در دولت تصمیم بر احیای دریاچه اورمیه خواهد بود.

کلانتری با اشاره به اینکه در بحث سر احیای دریاچه اورمیه مسئولان و افراد مختلفی اصرار بر بی فایده بودن احیای دریاچه داشتند، گفت: شخصی می‌گفت بستر دریاچه باید خشک شود، دیگری اظهار می کرد که آب در این دریاچه جمع نخواهد شد و برخی دیگر معتقد بودند که دریاچه باید بخش بخش احیا شود. از این رو  به‌عنوان یک آذری وظیفه خود می‌دانم که از رییس جمهوری تشکر کنم چون اگر دریاچه به حال خود رها می‌شد فجایع بزرگی رخ می‌داد و اکنون شاهد خشک شدن این دریاچه بودیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ساختار اولیه ‍‍پروژه احیای دریاچه اورمیه توضیح داد: ساختار اولیه در دانشگاه صنعتی شریف و به کمک همه دانشگاهیان داخلی و خارجی و متخصصان  دررشته‌هایی چون هیدرولوژی، جامعه‌شناسی، اقتصادی، اکوسیستمی، محیط زیستی و کشاورزی با بیش از حدود ۶۰۰ نفر تشکیل شد که ۲۴ ساعت شبانه روز مجبور بودند کار کنند.

کلانتری با بیان اینکه از برخی افراد و مسئولان در زمینه احیای دریاچه اورمیه گله‌مند هستم، گفت: مدیران و استانداران وقت آذربایجان غربی حداقل یک سال و نیم تا دو سال ما را از احیای دریاچه اورمیه عقب انداختند. ما ابتدا تصور می‌کردیم که شاید با مردم مشکل ‍‍داشته باشیم برای احیا چون یکسری تصمیمات دشواری باید می‌گرفتیم اما مردم بیش از حد انتظار ما را یاری کردند و از آنان ‍‍س‍‍پاسگزاریم اما انتظار نداشتیم که نمایندگی دولت در استان در مقابل مصوبات دولت قرار گیرد.

برخی مسئولان کارشکنی می‌کردند

وی ادامه داد: طی دو تا سه سال اول برنامه احیای دریاچه اورمیه ، مسئولان دولتی در منطقه کارشکنی کردند و انرژی ما به‌جای احیا صرف خنثی‌سازی این کارشکنی‌ها می‌شد. با این حال در حدود هفت تا هشت سالی که برنامه احیای دریاچه اورمیه طراحی شده رییس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه به ما یاری کردند و دولت در اوج بی‌‍‍پولی بودجه مورد نیاز احیای دریاچه اورمیه را تامین کرد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه اورمیه با اشاره به اینکه کار دولت دوازدهم در مرداد ماه به ‍‍پایان می‌رسد، تاکید کرد: مردم باید احیای دریاچه اورمیه را حقوق شهروندی خود بدانند و فریب تولید چند تن چغندر بیشتر را نخورند چرا که خشک شدن دریاچه اورمیه در وهله اول عواقب وحشتناکی را در حوضه ۱۰۰ کیلومتری این دریاچه که حدود ۴ میلیون نفر جمعیت دارد، در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در گذشته سالیانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب از آب دریاچه اورمیه صرف تولید ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن چغندری می‌شد که برای تبدیل به شکر به اصفهان و مشهد منتقل می‌شد، درحالی‌که  قیمت شکر تولیدی ۴۰۰ هزار تن چغندر کمتر از هزینه حمل و نقل این چغندر از آذربایجان غربی به شهرهای اصفهان و مشهد بود. از این رو بدون هیچ صرفه اقتصادی آب دریاچه اورمیه سالانه هدر می‌رفت بنابراین سعی کردیم خروج چغندر را از استان را ممنوع کنیم.

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست، غبارهای نمکی که در‍‍پی خشک شدن تدریجی دریاچه اورمیه باعث افزایش انواع بیماری در منطقه شده بود اکنون از بین رفته است.

دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست‌های احیای دریاچه اورمیه را ادامه می‌دهد

کلانتری تصریح کرد: نمی دانم چه دولتی سر کار خواهد آمد اما اگر عاقل باشند همین سیاست‌ها را ادامه خواهند داد اما اگر سیاست دیگری را ‍‍پیش گرفتند مردم باید برای حفظ منطقه در مقابل آن‌ها بایستند. ما می‌دانیم در این دوره ۷ ساله عده‌ای ممکن است متضرر شده باشند یا به‌ خواسته‌های غیرمنطقی خود نرسیده باشند یا برخی ممکن است به رانت‌هایی که در نظر داشتند، نرسیده باشند اما حفاظت از زنده بودن دریاچه اورمیه در وهله اول وظیفه فرد فرد مردم آذربایجان و مردم ایران است.

وی ادامه داد: در مناطق دیگر کشور نیز با مشکلاتی مانند دریاچه اورمیه روبه‌رو هستیم از جمله استان فارس و کرمان اما تفاوت این مشکل در این‌ استان‌ها با دریاچه اورمیه این است که در این استان‌ها تمرکز جمعیتی و غبارهای نمکی نداریم بنابراین وظیفه ما است که از هر دولتی بخواهیم احیای دریاچه اورمیه و حفاظت از دستاوردها را تسریع کند.

کلانتری ضمن بیان اینکه تبلیغات غلطی در زمینه احیای دریاچه اورمیه طی سال‌های اخیر کرده‌اند، گفت: برخی اظهار می‌کنند احیای دریاچه اورمیه باعث شده صنعت در آذربایجان توسعه ‌پیدا نکند که این حرف‌ها اشتباه است. ما از ابتدای این طرح هیچ منعی برای توسعه صنعت و کشاورزی صنعتی در گلخانه و مکان‌های مسدود شده نداشتیم بلکه  توسعه کشاورزی آبی سطح باز را ممنوع کردیم و همچنان بر ممنوع باقی ماندن آن تاکید می‌کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای که منافع کوتاه مدت داشتند احیای دریاچه اورمیه را برنمی‌تابیدند چرا که این افراد منافع ملی را تشخیص نمی‌دهند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریچه اورمیه با بیان اینکه هنوز توسعه ‌پایدار را در کشور به رسمیت نمی‌شناسیم، گفت: در برنامه سوم بنده مسئول آب و کشاورزی بودم و قانونگذاران زمانی‌که کلمه توسعه ‌پایدار را آوردیم، گفتند این یک کلمه غربی است و در مجلس کلمه توسعه ‌پایدار را حذف کردند این در حالیست که توسعه ‌پایدار به‌ معنی جلوگیری از خشک شدن دریاچه اورمیه، جازموریان و بختگان و جلوگیری از آلوده کردن هوای مردم است. توسعه ‌پایدار یعنی غیر اقتصادی کار نکردن و سلامت و زندگی بهتر مردم را حفظ کردن اما زمانی‌که توسعه ‌پایدار را درک نمی‌کنند و حذف می‌کنند باید با ‌پیامدهای آن زندگی کنیم.

کلانتری در ‌پایان ضمن قدردانی و تشکر از کلیه مردم آذربایجان، گفت: گله‌ام به برخی تصمیم‌سازان و مسئولان استان سر جای خود باقی است اما آنان با مردم و منافع ملی و توسعه ‌پایدار فاصله دارند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.