Wednesday, 4 October , 2023
امروز : چهارشنبه, ۱۲ مهر , ۱۴۰۲ - 20 ربيع أول 1445
شناسه خبر : 5170
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, گزارش خبری, ویژه تاریخ انتشار : 19 شهریور 1399 - 15:08 |

انتشار ویدئویی از بیماری عجیب در یک مرغداری اورمیه / دامپزشکی : شیطنت رسانه‌ایست

انتشار ویدئویی در مورد شیوع یک بیماری در مرغداری‌های ارومیه در رسانه‌ها در حال انتشار است که دامپزشکی استان آذربایجان‌غربی ماجرای آن را شرح و هدف این ویدئو را تشویش اذهان عمومی و شیطنت رسانه‌ای دانست.
انتشار ویدئویی از بیماری عجیب در یک مرغداری اورمیه / دامپزشکی : شیطنت رسانه‌ایست

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، روز گذشته یکی از رسانه‌ها ویدئویی از یک مرغداری در شهرستان اورمیه منتشر کرده‌بود که درپی بیماری «کانیبالیسم» جوجه هایی که در روزهای آینده وارد بازار می شوند به شکل ترسناکی از گوشت هم‌منوعان خود تغذیه می کنند.

ماجرا چه بود؟

ویدئو موضوعی را نشان می‌دهد که: «کانیبالیسم»  یا دیگرخواری پدیده ی عجیبی است که در روزهای اخیر گریبان گیر مرغداران ارومیه در استان آذربایجان‌غربی شده و به این صورت است که جوجه ها به دلیل تغییراتی که در آنها شکل گرفته است به جای تغذیه از خوراک مخصوص دام، به یکدیگر  حمله کرده و از گوشت جوجه های ضعیف تر تغذیه می کند و همین جوجه ها پس از تبدیل شدن به مرغ، در روزهای آینده وارد بازار خواهند شد.

صاحب مرغ‌داری که یک مرغداری  ۱۰ هزار قطعه ای دارد به جماران می‌گوید: در طول ۲۴ سال سابقه فعالیت در این حوزه تاکنون با چنین موضوعی برخورد نکرده ام و  واحد مرغ داری ام را از اسفند ماه سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ تامین مواد اولیه پرورش مرغ تعطیل کرده بودم اما تیرماه سال جاری تصمیم به ادامه فعالیت گرفتم و از همان روز اول مشخص بود جیره غذایی که به جوجه ها باید می دادیم، از لحاظ مواد غذایی تکمیل نیست تا اینکه وقتی جوجه ها به ۳۵ روزگی می رسیدند متوجه شدیم که آن ها همدیگر را نوک می زنند.

وی  در ادامه توضیح داد که بعد از مشاهده این موضوع با کارخانه تولید نهاده دامی، تماس گرفتیم و گفتیم ظاهرا سدیم کلرید و پروتئین دانه ها کم است و آن ها هم با تایید این موضوع گفتند که ما این موضوع را می دانیم اما مواد لازم برای تولید نهاده استاندارد را پیدا نمی کنیم و اگر هم پیدا شود قیمت نهاده دامی آماده را تا چند برابر افزایش می دهد.

این دامدار همچنین افزود: موارد مشاهده شده بسیار کم بود و طبق پایش های ما هیچ مشکل میکروبی یا ویروسی در مجموعه وجود نداشت تا اینکه در چهل و یک روزگی جوجه ها، متوجه شدیم که برخی از آنها به جوجه های دیگر حمله کرده و ازجوجه های زخمی شده ای که زنده بودند، تغذیه می کنند. در روزهای اول مشاهده تلفات، می توانستیم با خارج کردن جوجه های زخمی، از خورده شدن آنها توسط سایر جوجه ها جلوگیری کنیم اما به مرور میزان این تلفات هفتاد الی هشتاد و به تدریج به دویست قطعه رسید.

این دامدار در ادامه با اشاره به اقدامات خود او در تغییر ترکیب مواد خوراکی جوجه ها می گوید: هیچ کدام از این اقدامات موثر واقع نشد و روزانه تلفات جوجه هایم به سیصد قطعه  رسید و تمام این جوجه ها به صورت کامل توسط جوجه های مهاجم خورده می شدند به گونه ای که فقط اسکلت تمیز شده و عاری از گوشت جوجه ها باقی می ماند حتی گردن مرغ نیز به صورت کامل خورده می شد و فقط استخوان آن باقی می ماند.

وی در ادامه در خصوص چرایی قطع نکردن مواد خوراکی که گفته می شود دارای مشکل هستند، گفت: مرغداری ها دارای سهمیه های “مواد خوراکی دام” هستند که بایستی برای تنظیم قیمت مرغ به نرخ دستوری ستاد تنظیم بازار از آن استفاده کنند که بخشی از این سهمیه به صورت یارانه ای از سوی دولت تامین می شود و مابقی نیازمان را از همان کارخانه  خریداری کنیم که البته راه دیگری هم هست که نهاده دامی مورد نیاز خود را از بازار خریداری کنیم که قیمت تمام شده مرغ در آن صورت بسیار بیشتر از قیمتی است که دولت دستور عرضه آن را به ما داده است.

وی در خصوص اینکه چه سازمانی مسئول تخصیص این سهمیه ها است از جهاد کشاورزی نام برد و شیوه کار کارخانه تولید نهاده فرآوری شده را اینگونه تشریح کرد که این کارخانجات یارانه تخصیص یافته مرغداران را از جهاد کشاورزی می گیرد و چون این میزان تخصیصی حدودا معادل یک پنجم نیاز مرغداران است، این کارخانه مجبور است که مابقی نهاده مورد نیاز ما را یا از طریق بازار آزاد تامین کند یا برای جبران قیمت آن از مواد دیگری استفاده کند مثلا به جای سویا از کنجاله و … استفاده کند.

وی در ادامه تاکید کرد: چنین موضوعی که پس از استفاده از نهاده های دامی جدید به وجود آمده بی سابقه بوده است و در موارد نادری تنها در مرغداری های تخم گذار رخ می داده که به سادگی قابل شناسایی و حذف بوده است.

این دامدار همچنین مدعی شد نهاد های مربوطه از وقوع چنین پدیده ای در دامداری ها خبر دارند و گفت: هم به دامپزشکی و هم به جهاد کشاورزی اطلاع داده ایم و نه تنها به این موضوع ورود نکردند بلکه برای مسائل خیلی ساده تر هم کاری نمی کنند.

او همچنین در توضیح ادعای خود مبنی بر دخالت داشتن ترکیب مواد خوراکی دام ها در شکل گیری این پدیده، می گوید: مواد غذایی که  به دام داده می شود، بایستی دارای پروتئین زیاد و انرژی کم باشد اما ترکیبات این خوراک به گونه ای است که بر عکس عمل می کند یعنی انرژی جوجه ها را بالا برده و پروتئین کمی به آنها می دهد در نتیجه جوجه ها برای تامین پروتئین مورد نیاز بدنشان به خوردن همدیگر روی می آورند .

وی در پاسخ به این سوال که سرنوشت جوجه های مهاجم چه خواهد شد گفت: این مشکل برای تمام واحدهای مرغداری شهرستان ارومیه پیش آمده است و همین جوجه ها به زودی وارد بازار برای مصرف مردم شوند.

یکی دیگر از دامداران ارومیه ای که دارای مدرک دکتری دامپزشکی است و واحد تولیدی اش درگیر بیماری «کانیبالیسم» شده، در گفت و گو با خبرنگار جی پلاس گفت: این مشکل که پیش آمده بعید از است مختص به ارومیه باشد چراکه مشکل تامین نهاده دامی استاندارد در سراسر کشور وجود دارد و کارخانجاتی که در حال تامین این نهاده ها هستند  به دلیل کمبود شدید و قیمت بسیار بالای نهاده های دامی، مجبور هستند که ترکیب مواد خوراکی دام ها را تغییر دهند.

وی در ادامه می گوید: مشکل اصلی در سال های اخیر این است که نهاده دامی توسط برخی افراد خاص وارد کشور می شوند و علی رغم اینکه دلار ۴۲۰۰ تومانی می گیرند، حتی آن را با محاسبه ارز ۲۰ هزار تومانی هم نمی فروشند و قیمت ها بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن است اما اخیرا با دستکاری محتویات مواد خوراکی آماده هم مواجه شده ایم به گونه ای که ۲۰ درصد از جوجه های دامداری ها درگیر «کانی بالیسم» شده اند.

این دامپزشک دامدار با اشاره به اینکه این جوجه ها نباید وارد بازار شوند می گوید: متاسفانه صد در صد این مرغ ها وارد بازار می شوند.

وی همچنین به تاثیر داشتن تعیین قیمت دستوری دولت برای فروش مرغ به مصرف کننده در به وجود آمدن چنین شرایطی اشاره کرد و گفت: صنایع و معادن و اداره تعزیرات به هیچ چیز کاری ندارد و فقط می گویند قیمت عرضه تولیدات شما مهم است و دیگر برای کسی مهم نیست که این مرغ چگونه پرورش می یابد.

این دامدار نیز با تایید اطلاع داشتن نهاد های مربوطه از شیوع این بیماری در دامداری ها گفت: ادارات صمت، دامپزشکی و جهاد کشاورزی صد در صد از این مشکل اطلاع دارند ولی تمام آنها فقط روی قیمت نهایی دام تمرکز کرده اند.

روشنگری دامپزشکی:

سید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی با اعلام این مطلب گفت : انتشار فیلم مذکور و نسبت دادن آن به شهرستان ارومیه یک شیطنت رسانه ای بوده و یکی از مهمترین اهداف آن تشویش اذهان عمومی میباشد .

وی افزود : اولا هیچ نشانه ای در داخل فیلم وجود ندارد که بر اساس آن مشخص شود مربوط به کدام کشور، استان یا شهرستان است و دوما آیا این موضوع واقعا در داخل یک مرغداری رخ داده یا یک واحد پرورشی غیرمجاز ، علی ایحال با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق و با توجه به متن منتشر شده به همراه فیلم ، عارضه کانی بالیسم یک عارضه محتمل و رایج در تمامی حیوانات تحت پرورش در شرایط نامطلوب و با سوء مدیریت اعمال شده میباشد.

معاون سلامت دامپزشکی استان تصریح کرد : بیماری کانی بالیسم منشا ویروسی و یا عفونی نداشته و در حقیقت یک عادت و رفتار پرخاشگرانه در بین طیور هست که باعث خودخوری و یا دیگرخوری میشود و معمولا وقتی رخ می‌دهد که بر اثر شرایط مدیریتی ضعیف و نامطلوب به پرنده استرس وارد شده است که این شرایط شامل نور زیاد، تغذیه نامناسب، تراکم زیاد و نبود فضای تحت پرورش مناسب، عدم تهویه مناسب، عدم رعایت موارد بهداشتی داخل سالن مثل عدم جمع آوری منظم تلفات احتمالی داخل سالن، گرسنه ماندن طولانی پرندگان، عوامل ژنتیکی و غیره میباشد. در این بیمای طیور شروع به نوک زدن یکدیگر می‌کنند و گاهی پارگی و جراحت به حدی می‌رسد که مرغ تلف شده و از بین می رود.

ملکی در خصوص درمان کانی بالیسم طیور گفت: این عارضه چون مستقیما وابسته به نقش مدیریتی گله دارد لذا درمان دارویی نداشته و فقط میبایست شرایط و عواملی که باعث بوجود آمدن آن میشود از بین برود. مهمترین مورد در درمان و پیشگیری از این عارضه، مدیریت صحیح و کافی در تمامی ارکان پرورشی بوده و علت اصلی بروز این رفتار باید رفع گردد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.