Saturday, 10 December , 2022
امروز : شنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۱ - 17 جماد أول 1444
شناسه خبر : 903
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار استان, اقتصادی, سیاسی, فرهنگی تاریخ انتشار : 09 دی 1398 - 8:22 |
بعد از انتقادات رسانه‌ها:

اطلاعیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان غربی در مورد تدوین سند آمایش استان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‌غربی به ابهامات ایجاد شده در برخی رسانه های مجازی استان در‌ خصوص مطالعات آمایش سرزمین پاسخ داد.
اطلاعیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان غربی در مورد تدوین سند آمایش استان

به گزارش پایگاه خبری اورمیه، در پی‌ابهامات ایجاد شده در برخی رسانه های مجازی استان در‌ خصوص مطالعات آمایش سرزمین موارد ذیل را به استحضار مردم بزرگوار و فعالین عرصه های فرهنگی و رسانه می رساند:

۱- در ‌طرحهای آمایش، پهنه‌بندی با هدف تعیین محدوده‌هایی با تخصص‌ها و فعالیتهای مشترک انجام می‌شود. در پهنه بندی صورت گرفته برای شهرستانهای ۱۷ گانه‌ی استان نیز، اهداف و پروژه های پیش بینی شده گرچه مربوط به کل پهنه هست اما با توجه به ویژگی و تخصص هر منطقه به شهرستان مورد نظر منسوب می شود نه تک تک شهرستانهای همان پهنه.بر این اساس وقتی پهنه اعلام شده محدوده‌ی چند شهرستان را شامل می شود پروژه ها هم در ارتباط با شهرستان‌های پهنه تعریف می‌شوند که ممکن است با همه یا چند شهرستان از پهنه‌ی مربوطه ارتباط داشته باشند.

۲- پهنه مهاباد، بوکان، میاندوآب و‌ نقده، پهنه ای است که سه شهر آن یعنی مهاباد، میاندوآب و بوکان باهم قرار است شبکه شهری همکار برای خدمات رسانی مطلوب به جنوب استان را تشکیل بدهند. در این پهنه، برنامه های مختلفی برای گردشگری، صنعت، لجستیک و علمی، فرهنگی برای شهرستانهای نقده ، مهاباد، میاندوآب و بوکان پیش بینی شده است. در کنار این برنامه‌ها، ایجاد مراکز فرهنگی نیز در دو‌ شهر مهاباد و بوکان برای حمایت از فعالیت های فرهنگی شهرهای کردنشین جنوب استان در نظر گرفته شده است.

طبیعی است که برنامه مورد نقد مسلما” و صرفا” در دو‌ شهر از پهنه مورد اشاره خواهد بود نه بقیه‌ شهرها. گرچه بقیه شهرهای پهنه نیز برنامه های متناسب مربوط به خود را در حوزه فرهنگی و اجتماعی خواهند داشت.

تعمیم دادن تخصص ها و پروژه‌های مربوط به پهنه ها به تک‌تک شهرستانهای هر پهنه شبیه این است که مثلا” بگوئیم آذربایجان غربی در تولید سیب، انگور، عسل، گوشت، فرش، آفتابگردان، گیلاس، چغندرقند و… تخصص دارد و بعد کسی از این موضوع نتیجه بگیرد که کل ۱۷ شهرستان استان در تک تک محصولات مذکور تخصص و قابلیت دارند. طبیعی است که این نتیجه گیری نتیجه گیری منطقی و صحیح نمی باشد‌. در عین حال نوعا” برای همه ۱۷ شهرستان استان پیش بینی های متناسب در ارتباط با پروژه های فرهنگی اجتماعی صورت گرفته است.

۳- مطالعات آمایش استان در حال حاضر در مرحله نظر خواهی قرار دارد و علی رغم تصویب کلیات آن در شورای برنامه ریزی و توسعه استان در یک مرجع بالاتر یعنی شورای عالی آمایش کشور نیز باید به تصویب برسد. بر‌‌این اساس از همه صاحب نظران در خواست می‌گردد نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را- به ویژه در ارتباط با کارکردهای پهنه های اعلام شده – به این سازمان ارسال نمایند.

۴- مطالعات آمایش استان با راهبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و توسط یک تیم قوی علمی و مجرب تدوین شده و مباحث ذکر شده در مورد اینکه تدوین کنندگان طرح از اهالی فلان شهرستان هستند اساسا” کذب می باشد.

در خاتمه ضمن قدردانی از حساسیت رسانه‌های استان به مباحث توسعه و سند آمایش از فعالین این عرصه به جد انتظار می رود ضمن اینکه اجازه نمی دهند موضوعات تخصصی مربوط به اسناد توسعه‌ی استان با جهت‌گیری‌های غیرتخصصی و بعضا” هدفدار دچار خدشه شود؛ نظرات اصلاحی خود را نیز به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال نمایند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.